Asus ROG Ally lepszy od Steam Decka? Porównanie pokazuje wyższe FPS, rozdzielczość i nie tylko

15 maja 2023,
16:51
Arek Grabowski
Konsola ASUS

W sieci pojawiło się jedno z pierwszych porównań Asus ROG Ally i Steam Decka, gdzie przetestowano liczbę klatek na sekundę, rozdzielczość, czas ładowania oraz wiele więcej. Są to 2 najbardziej konkurencyjne urządzenia, jeśli chodzi o handheldy (nie od Nintendo). Asus ROG Ally został oficjalnie zapowiedziany w zeszłym tygodniu.

Jego specyfikacja pokazuje, że Steam Deck może „pozostać w tyle”. Sprzęt oferuje procesor AMD Ryzen Z1, GPU RDNA 3 oraz 16 GB pamięci LPDDR5. W porównaniu ze Steam Deckiem specyfikacja jest bardzo dobra. Wydajność Asus ROG Ally może naprawdę zaskoczyć, co widać już na jednym z poprzednich testów konsoli.

Asus ROG Ally vs Steam Deck – która konsola jest lepsza?

Kanał na YouTube „ElAnalistaDebits” jest jednym z pierwszych, jeśli chodzi o porównanie Asus ROG Ally i Steam Decka. Sprawdzono naprawdę wiele elementów, jak wydajność czy chociażby wyświetlacz. Asus ROG Ally w wielu aspektach wyprzedza Steam Decka. Oferuje przede wszystkim lepszy ekran IPS o rozdzielczości 1080p i częstotliwości odświeżania 120 Hz z zaimplementowaną technologią AMD FreeSync. Steam Deck ma wyświetlacz LCD 800p oraz może wyświetlać maksymalnie 60 FPS.

Asus ROG Ally działa na systemie Windows 11, więc można uruchomić praktycznie wszystkie gry znane z PC. SteamOS ze Steam Decka ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę dostępnych tytułów. Mimo wszystko ten system wydaje się być lepiej zoptymalizowany niż Windows 11 z Asusa ROG Ally.

Na teście widać przede wszystkim porównanie FPS oraz czasów ładowania gier dla obu konsol. Asus ROG Ally wygrywa w obu tych kwestiach. Warto zwrócić uwagę także na cenę. Tutaj Steam Deck jest korzystniejszy, jednak trzeba liczyć się z gorszą rozdzielczością, mniejszą bazą gier oraz niższą wydajnością.