ASRock wprowadza pierwszą kartę Mini-ITX opartą na RDNA2

Fani komputerów SFF oraz kart z rodziny Radeon mogą już zacierać ręce, ASRock ma bowiem zamiar wprowadzić RX 6600 XT w wydaniu Mini-ITX. Można powiedzieć, iż tajwańska firma jest w tej kwestii pionierem, ponieważ Challenger ITX to pierwsza konstrukcja bazująca na architekturze RDNA 2 w tak małym formacie.

1 sierpnia 2021
Na skróty
  • ASRock jako jedyny oferuje kartę Radeon RX 6600 XT w wersji Mini-ITX.
  • Małe GPU od tajwańskiego producenta pracuje na fabrycznych zegarach, a sugerowana cena zakupu wynosi 379 dolarów amerykańskich.
  • Karta zajmuje 2 sloty i została wyposażona w pojedynczy wentylator chłodzący rdzeń, pamięci oraz sekcję zasilania.

Jak już zostało wspomniane, mała wersja Radeona RX 6600 XT nosi nazwę Challenger ITX. Warto dodać, że ASRock jest obecny na rynku niereferencyjnych kart graficznych od niedawna, a jako jedyny oferuje model stworzony do komputerów w formacie ITX.

ASRock RX 6600 XT Challenger ITX – specyfikacja techniczna

Radeon RX 6600 XT Challenger ITX to podstawowa wersja rdzenia Navi 23, która nie uległa procesowi overclockingu. Z pewnością był to celowy zabieg mający ograniczyć pobór mocy oraz generowanie ciepła.

ASRock RX 6600 XT ITX wraz z pudełkiem
Źródło: VideoCardz.com

Mamy zatem do czynienia z jednostką wyposażoną w 2048 procesorów strumieniowych, 8 GB pamięci GDDR6 oraz maksymalny zegar w trybie boost wynoszący 2589 MHz. Kartę można podłączyć do monitora za pomocą dwóch wyjść: HDMI 2.0 oraz DisplayPort w standardzie 1.4. Za zasilanie konstrukcji ASRocka odpowiada pojedyncza 8-pinowa wtyczka.

ASRock RX 6600 XT Challenger ITX – dodatkowe informacje oraz wycena

Warto dodać, że TDP karty zamyka się w 160 W, a za efektywne chłodzenie odpowiada aluminiowy radiator (z co najmniej dwiema rurkami cieplnymi widocznymi na zdjęciu), który pokrywa również pamięci oraz sekcję zasilania.

Front karty Challenger ITX
Źródło: VideoCardz.com

W zestawie nie zabrakło także wentylatora wyposażonego w 11 łopatek, którego zadaniem jest rozpraszanie ciepła z odpromiennika. Karta zajmuje w obudowie 2 sloty, a sugerowana cena wynosi 379 dolarów amerykańskich.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!