fbpx

Apple winne ogromnych strat Facebooka? Wszystko przez ochronę prywatności w iOS

7 lutego 2022,
19:19
Mateusz Domińczak

Decyzje Apple uderzają w coraz więcej firm. Ochrona prywatności miała powodować ogromne straty dla Facebooka. Kto jest winowajcą olbrzymiego krachu na rynku mediów społecznościowych?

Przekreślone logo Facebooka

Wraz z wersją iOS 14.5 na urządzenia Apple trafiła opcja blokowania śledzenia przez aplikacje. Wydawcy w przypadku udzielenia zgody mogą zbierać dane, które pomogą im lepiej dobierać reklamy czy treści wyświetlane na platformie. Apple tłumaczy swoją decyzję tym, że to użytkownik powinien w pełni decydować o tym, kto i do jakich informacji o nim ma dostęp, co potwierdził Tim Cook, dyrektor generalny firmy, na swoim Twitterze.

Facebook zakłada miliardowe straty z powodu decyzji Apple

Facebook od początku był przeciwnikiem takowego rozwiązania, zapowiadał ogromne straty dla wielu korporacji, które mogą doprowadzić wręcz do załamania rynku, ponieważ iOS stanowi jego dużą część.

Meta – czyli spółka matka Facebooka – zgłosiła w środę, jakoby zmiany wprowadzone przez Apple miały w przyszłości wygenerować aż 10 miliardów dolarów strat dla firmy Marka Zuckerberga. Po ogłoszeniu możliwych ubytków w budżecie akcje spółki Meta spadły o 23%. W efekcie faktyczne straty firmy wyniosły ponad 230 miliardów dolarów.