Apple planuje zastąpić iPhone’y okularami AR w ciągu 10 lat?

Apple być może planuje rewolucje w kwestii AR. Wielce prawdopodobne, że smartfony niedługo znikną z naszych dłoni. Zobaczcie jak mogą wyglądać gogle rozszerzonej rzeczywistości od Apple.

3 grudnia 2021
3 grudnia 2021
Na skróty
  • Apple może wycofać swoje smartfony z rynku w ciągu 10 lat na rzecz gogli AR.
  • Gogle oparte mają być o procesory podobne do tych w MacBookach.
  • Urządzenie może posiadać kilka wad.

Pamiętacie tą ekscytację gdy pierwszy raz zobaczyliście Google Glass? Ja również nie pamiętam… Jednak to, co w planach ma Apple może spowodować, że znowu polubimy pomysł smart-okularów. MacRumors donosi o prawdopodobnych planach wprowadzenia okularów AR przez firmę z Cupertino.

Apple może porzucić smartfony na rzecz okularów rozszerzonej rzeczywistości

Gogle w przeciwieństwie do Apple Watch mają być pełnym urządzeniem, a nie dodatkowym akcesorium do telefonu. Google już kiedyś próbowało podobnego rozwiązania, projekt nie wypalił i obecnie jest praktycznie martwy. Powodów można doszukiwać się wielu miejscach, jednym z nich jest przyzwyczajenie.

Ludzkość przywykła do smartfonów, obsługujemy je sprawnie w przeróżnych zadaniach. Gogle AR z pewnością znajdą swoją grupę klientów, z wielką chęcią zapewne przyjmą je projektanci którzy będą mogli podejrzeć swoje dzieła tak, jak będą wyglądać finalnie. W porównaniu do smartfona brakować może brakować paru funkcji.

Pierwszym co przychodzi do myśli są wiadomości, wymieniamy ich codziennie dziesiątki lub setki. Rozpoznawanie mowy w obecnej chwili nie sprawuje się idealnie a to prawdopodobnie jedyna możliwość chatu tekstowego na takich urządzeniach.

Pierwsza partia już za rok?

Według wcześniej wspomnianych doniesień, Apple już w czwartym kwartale 2022 roku (zapewne we wrześniu, razem z nowym iPhonem) planuje wprowadzić pierwszą generację urządzenia. Urządzenie ma posiadać dwa procesory, pierwszym i głównym ma być Apple Silicon na bazie Apple M1 , drugi – w formie SoC – zajmie się różnego rodzaju czujnikami.

Apple jest pionierem w technologii AR, ale czym ona jest?

Rozszerzona rzeczywistość to dla wielu nadal zagadka. Czym naprawdę jest? By nie tworzyć z artykułu pracy naukowej – opowiemy w skrócie. AR – Augmented Reality, lub inaczej Rozszerzona Rzeczywistość to połączenie obrazu z kamery, z tym generowanym przez komputer. Pozwala to między innymi na symulacje różnych obiektów takich jak zwierzęta, meble, ubrania czy jakiekolwiek inne obiekty 3D w świecie rzeczywistym. Apple jest liderem w tej kwestii, od 2017 roku (wraz z wydaniem iOS 11) AR wspiera iPhone 6s i nowsze. W kwestii iPadów są to kolejno iPad Pro wydany w 2016 roku oraz iPady z roku 2017 i nowsze. Poniżej dołączamy film przedstawiający świat zatopiony w AR czyli coś, co może być realne z urządzeniami takimi jak gogle AR.

Ustrzel grową okazję

Mateusz Domińczak

O kurde, tu my idziemy znowu… Młody i zakręcony fan kina akcji – oto i ja! Najczęściej pewnie dostrzeżecie mnie aktywnego w środku nocy, pochłaniającego najgłębsze odmęty internetu. „Podżegam chaos i zniszczenie, gdziekolwiek pójdę”.
UWaga! Gorące informacje!