AMD Zen4 kierowane na socket AM5 ma wspierać grafikę RDNA2

Procesory AMD Ryzen, których domyślnym gniazdem ma być AM5, będą wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną w postaci układu RDNA2. Owe doniesienie zostało potwierdzone za sprawą wycieku dokumentów firmy Gigabyte. Całość dostępna jest pod adresem strony Chips and Cheese.

23 sierpnia 2021
Na skróty
  • Do sieci wyciekła specyfikacja techniczna nadchodzącej platformy AM5 oraz procesorów, które będzie wspierać.
  • Najnowsze układy APU od AMD mają bazować na grafice z architekturą RDNA2.
  • Ciekawostką jest także wzmianka o wsparciu dla DP 2.0 w nadchodzących jednostkach mobilnych.

Pliki, które przez przypadek trafił do sieci, zawierają informacje nie tylko na temat GPU, ale wspominają także o liście kompatybilności procesorów na socket AM5. Owe konstrukcje będą bazować na architekturze Zen4, a jednostkom APU nie zabraknie najnowszej grafiki Radeon z rodziny RDNA2.

AM5, czyli 3 rodziny na jednym gnieździe

Dokumentacja wspomina również o co najmniej trzech rodzinach CPU, które zagoszczą na wspomnianej platformie. Zdziwienia z pewnością nie budzi fakt dwóch linii procesorów, z których jedna zostanie wyposażona w iGPU.

Tabela specyfikacji technicznej

Taki krok może zachęcić jeszcze większe grono użytkowników do zakupu układów AMD, w czasach, gdzie dostępność kart graficznych jest na zastraszająco niskim poziomie, a koszt zakupu popularnych modeli wiąże się z dużą dopłatą względem sugerowanej ceny, wydajne APU może okazać się bowiem jedyną słuszną opcją. Co więcej, biorąc pod uwagę możliwość umieszczenia co najmniej trzech generacji na jednej podstawce, można zakładać, iż będzie to najbardziej opłacalny wybór.

AM5 – dalsza specyfikacja platformy pod Zen4

Socket AM5 ma oferować dodatkowe 4 linie PCIe 4.0, które mogą zostać wykorzystane między innymi przy zastosowaniu dysków na owym interfejsie. Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy w gnieździe AM5 będziemy mogli umieścić procesory z linii Rembrandt.

Wspierane rozwiązania

Ciekawostką jest jeszcze wzmianka o DisplayPort 2.0 w konstrukcjach mobilnych, o którym najpewniej usłyszymy więcej podczas najbliższego wydarzenia, jak na przykład targi CES 2022. Jedno jest pewne, mocniejsze układy graficzne w procesorach APU mogą sporo namieszać na rynku, a o ich premierze dowiemy się więcej zapewne niebawem.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!