AMD Radeon PRO W6400 zadebiutowała. Niewielka karta dla profesjonalistów

AMD podobnie jak inni producenci kart graficznych oprócz modeli przeznaczonych typowo do gier, jak Radeon RX, posiadają również serię dedykowaną do zastosowań profesjonalnych, w której właśnie pojawił się nowy model – Radeon PRO W6400.

20 stycznia 2022
Na skróty
  • AMD zaprezentowało tanią kartę graficzną do zastosowań profesjonalnych – Radeon W6400.
  • Nowy model oparty jest na świeżym układzie Navi 24.
  • TDP na poziomie 50 W sprawia, że karta nie wymaga dodatkowego zasilania.

W ofercie AMD pojawiły się dwa nowe, podstawowe modele kart graficznych do zastosowań profesjonalnych, które podobnie jak Radeon RX6400 oparte są na 6-nanometrowym układzie Navi 24.

Odpowiednik linii gamingowej

AMD Radeon PRO W6400 nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ został zapowiedziany kilka dni temu. To (pewnie tylko w teorii) tani wariant z układem Navi przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, który dotychczas pojawiał się prędzej czy później. Tym razem oba warianty (RX dla graczy i PRO dla profesjonalistów) startują tego samego dnia. Wersji PRO nie da się porównać do RX 6500 XT, jeśli chodzi o specyfikację. Za to odpowiada on bardziej okrojonemu RX 6400.

Ta karta graficzna została starannie zaprojektowana z myślą o wszechstronnej wydajności, pozostając przy tym przystępną cenowo. Te dwa elementy sprawiają, że wpasowuje się idealnie w wymagania mainstreamowego oprogramowania.

Nasi sprytni inżynierowie zadbali, by ta karta graficzna z serii PRO posiadała wszystko, czego potrzebujesz. Chociaż workflow ciągle się zmienia, a oprogramowanie polega coraz bardziej na GPU, upewniliśmy się, że ten model sprosta wszystkim dzisiejszym wymaganiom, jednocześnie nie płacisz za funkcje, których nie będziesz potrzebować w przyszłości.

AMD.com (wolne tłumaczenie)

AMD Radeon PRO W6400 – specyfikacja

Przechodząc do specyfikacji, W6400 ma w sumie 768 SP ulokowanych w 12 blokach CU. Do tego dochodzą 4 GB pamięci VRAM GDDR6 14 Gb/s o przepustowości do 112 GB/s i 16 MB Infinity Cache. Karta pracuje na tylko 64-bitowej szynie i pracuje na 4 liniach PCIe.

Wartość TDP wynosi zaledwie 50 W, oznacza to, że nowa karta AMD nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania i będzie pracować tylko wyłącznie przy pomocy interfejsu PCIe.

Wojciech Chybciński

Wielbiciel komputerów i wszystkiego, co z nimi związane. Systematycznie śledzi wszelkie nowinki ze świata technologii przy okazji ucząc się dat premier na pamięć. Po godzinach zwykle nałogowo słucha muzyki i próbuje swoich sił w grach komputerowych.
UWaga! Gorące informacje!