Alienware m15 Ryzen Edition R5 będzie pierwszym laptopem tej marki z procesorem AMD od 14 lat

10 kwietnia 2021,
16:46
Franciszek Ciechowski

Alienware m15 Ryzen Edition R5 to pierwszy od 2007 roku laptop gamingowego brandu Della, który na swoim pokładzie nie będzie posiadał procesora firmy Intel. To jednak tylko drobna ciekawostka, bo prawdziwie interesujące są także pozostałe detale dotyczące specyfikacji nadchodzących wersji tego urządzenia.

Klawiatura laptopa Alienware m15 Ryzen Edition R5
Na skróty
  • Laptopy Alienware m15 Ryzen Edition R5 będą oferowały kilka wariantów konfiguracyjnych.
  • Znajdziemy tu między innymi karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 3060 i 3070, procseory AMD Ryzen 7 5800H oraz AMD Ryzen 9 5900HX, a nawet mechaniczną klawiaturę z niskoprofilowymi przełącznikami Cherry MX.
  • Urządzenia mają trafić do sprzedaży już 20 kwietnia na terenie Stanów Zjednoczonych, a ich cena ma zaczynać się od ok. 1800 dolarów. Europejska data premiery nie jest jeszcze znana.

Komputery stacjonarne spod skrzydeł marki Alienware już od lat są wyposażane w podzespoły AMD. Jeśli jednak chcielibyście zdobyć nowego laptopa tego gamingowego brandu Della, który będzie miał na pokładzie procesor „czerwonych” (swoją drogą już od kilku lat sukcesywnie „przebarwiających się” na kolor pomarańczowy), najrozsądniej byłoby cofnąć się w czasie do roku 2007, bo wtedy właśnie na rynek trafiła ostatnia mobilna jednostka tej firmy napędzana przez CPU od AMD. W tym roku jednak ten stan rzeczy ulegnie zmianie.

Alienware m15 Ryzen Edition R5 to zaprezentowany właśnie nowy laptop tej marki, który został wyposażony w procesory AMD Ryzen 7 5800H lub AMD Ryzen 9 5900HX w zależności od wybieranego wariantu. Nie zmienia to jednak faktu, że układy graficzne, które znajdziemy w środku urządzeń, pochodzić mają od NVIDII.

Laptop Alienware m15 Ryzen Edition R5
Źródło: Dell Alienware

Specyfikacja laptopów Alienware m15 Ryzen Edition R5 z procesorami AMD

Powyższe informacje pochodzą z oficjalnej strony Alienware, gdzie Vivian Lien, wiceprezes ds. zarządzania produktem, przybliżyła nam szczegóły dotyczące specyfikacji modelu m15 Ryzen Edition R5. Nie poznaliśmy jeszcze dokładnych konfiguracji nadchodzących wariantów urządzeń, jednak wiemy już przynajmniej, jakie podzespoły zostały wykorzystane podczas konstruowania nowych laptopów.

W najsłabszej wersji komputera, który może trafić do sprzedaży, będziemy mieli do dyspozycji procesor AMD Ryzen R7 5800H, system operacyjny Windows 10 Home Edition, 8 GB pamięci RAM, 256 GB przestrzeni na dysku SSD M.2 NVMe, układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 3060 (w wersji laptopowej), matrycę IPS o rozdzielczości 1920 × 1080 (15,6 cali) oraz klawiaturę membranową.

Prawy bok urządzenia
Źródło: Dell Alienware

To jednak nie wszystko. Alienware przygotował również ciekawsze podzespoły, które w najlepszej możliwej konfiguracji stworzą zestaw złożony z procesora AMD Ryzen R9 5900HX, systemu operacyjnego Windows 10 Pro Edition, 32 GB pamięci RAM, 4 TB przestrzeni dyskowej na nośniku SSD M.2 NVMe, układu graficznego NVIDIA GeForce RTX 3070 GPU (oczywiście również w wersji laptopowej), matrycy IPS o rozdzielczości 2560 × 1440 (15,6 cali) oraz klawiatury mechanicznej z przełącznikami Cherry MX Ultra-Low Profile i podświetleniem RGB.

Lewy bok urządzenia
Źródło: Dell Alienware

Poza tym urządzenie po bokach będzie posiadało złącza: sieciowe Ethernet, audio 3,5 mm jack oraz dwa porty USB-A. Z kolei z tyłu znajdziemy gniazdo zasilające, port USB-C i USB-A oraz złącze HDMI. Każdy z modeli ma być wyposażony we wbudowaną kamerę internetową 720p. Wymiary urządzenia to 356 × 273 × 23 mm, a jego waga ma mieścić się w granicach od 2,42 kg do 2,69 kg.

Tył laptopa
Źródło: Dell Alienware

Jaka będzie cena laptopów Alienware m15 Ryzen Edition R5 i kiedy trafią do sprzedaży?

Sprzedaż wszystkich wariantów laptopa Alienware m15 Ryzen Edition R5 rozpocznie się 20 kwietnia w Stanach Zjednoczonych. Data debiutu urządzeń w krajach Europy póki co nie została ujawniona. Firma Dell nie udostępniła wciąż także strony dedykowanej zamówieniom przedpremierowym, jednak zmienić się to może nawet w ciągu kilku najbliższych dni.

Podobnie jak większość komputerów opatrzonych logiem Alienware ceny laptopa m15 Ryzen Edition R5 będą znacznie różniły się w zależności od wybieranego wariantu, a co za tym idzie oferowanej specyfikacji. Przedstawiciele firmy Dell twierdzą, że wybrane konfiguracje będą zaczynały się od 1794 $, choć – biorąc pod uwagę rozpiętość technologiczną podzespołów wykorzystywanych tutaj przez inżynierów amerykańskiego producenta – najdroższe wersje laptopa mogą zostać wycenione nawet na 2500 $.