Znamy wydajność Intel Core i9-12900HK. Do 29% szybciej niż Ryzen 9 5900HX

Według dostępnych testów laptopowa jednostka Intela okazuje się być nowym królem wydajności, pokonując konkurencję w postaci Zen 3 oraz Zen 3+. Warto jednak wspomnieć, że tak wysoka moc obliczeniowa jest niestety okupiona wręcz ogromnym zapotrzebowaniem na energię.

9 stycznia 2022
Na skróty
  • Podczas targów CES 2022 Intel zaprezentował swój flagowy procesor na rynek mobilny.
  • Intel Core i9-12900HK to układ wyposażony w 14 rdzeni z maksymalnym TDP na poziomie aż 115 watów.
  • Najnowsza propozycja Niebieskich jest w stanie bez problemu pokonać najwydajniejsze propozycje konkurencji, zapewniając tym samym dużo wyższą wydajność.

Głównym celem przedsiębiorstwa z Santa Clara podczas projektowania i9-12900HK było stworzenie najwydajniejszego procesora skierowane na rynek mobilny. Nową jednostkę Niebieskich zaprezentowano podczas targów CES 2022, a jeden z laptopów wyposażony w ów układ został już przetestowany.

Intel Core i9-12900HK – specyfikacja techniczna

Intel Core i9-12900HK jest flagowym przedstawicielem serii Alder Lake H, który oferuje łącznie 14 rdzeni, 24 MB pamięci cache trzeciego poziomu, a jego maksymalna częstotliwość pracy to 5 GHz.

Rdzeń procesora Intel
Źródło: Unsplash

Według dostępnych wykresów wydajności nowa i9 jest w stanie bez problemu pokonać mobilne układy konkurencji, jak chociażby AMD Ryzen 9 5900HX, przy tym samym poborze energii.

Wydajność na tle konkurencji

Według Intela Alder Lake H ma być serią do 40% wydajniejszą od poprzedniej generacji. W praktyce i9-12900HK jest średnio o 28% wydajniejszy w grach i o 44% w zastosowaniach profesjonalnych od swojego poprzednika.

Koniec końców, testy syntetyczne w postaci Cinebench R20 oraz R15 pokazują nieco inne rezultaty, według których omawiane CPU jest w stanie realnie zapewnić o 29% wyższą wydajność od Ryzen 9 5900HX. Ciekawostką jest natomiast fakt wyprzedzenie procesora AMD Threadripper 1950X, czyli 16 rdzeniowej jednostki o TDP wynoszącym 180 W.

Dzięki Lab501, w sieci dostępne są także wykresy przedstawiające temperatury. Flagowiec Intela potrafił rozgrzać się do 99°C, jednak średnia wartość wyniosła 69°C. Należy mieć jednak na uwadze to, że kwestia efektywnego odprowadzanie ciepła rozbija się w głównej mierze o konkretny model laptopa oraz układ chłodzenia, jaki w nim zastosowano.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!