fbpx

Activision wycofuje skina z Call of Duty Vanguard po oskarżeniu o plagiat

10 sierpnia 2022,
23:55
Mateusz Żygadło

Mówi się, że kopiowanie jest najwyższą formą uznania. Activision wzięło sobie to porzekadło do serca aż do przesady, bezprawnie wykorzystując concept art niezależnego artysty w swoim skinie Loyal Samoyed do gry Call of Duty Vanguard.

Skin Loyal Samoyed w CoD Vanguard
Na skróty
  • Activision w swojej skórce Loyal Samoyed splagiatowało pracę artysty Saila Lina – Medicial Samoyed.
  • Po podjęciu sprawy przez serwis Polygon wszystkie elementy i wzmianki związane z tą skórką zniknęły z gier amerykańskiego dewelopera.

Inspirowanie się pracami fanów swoich gier jest jak najbardziej w porządku. Jednak Activision Blizzard w najnowszym skinie do Call Of Duty Vanguard skopiowało jeden do jeden pracę Saila Lina.

Activision zostaje złapane na plagiacie

Skin Loyal Samoyed, jak zauważył Sail Lin – artysta tworzący concept arty do CoD na ArtStation – ma niewiarygodnie dużo podobieństw do jego pracy. Sail jest najbardziej znany z jego serii Monster Army, w której przedstawia postacie z Call of Duty jako zwierzęta. Zaskoczyło go to dlatego, że jego Samoyed Medical, którego opublikował dwa lata temu, pojawił się w najnowszej aktualizacji. Wrzucił post na ArtStation oraz Twittera, gdzie wyjaśnił całą sytuację. Sprawę nagłośnił serwis Polygon i dopiero po tym zareagowało Activision. Usunęli wszelkie wzmianki z gry oraz wszystkich swoich social media. Wystosowali także oficjalne przeprosiny:

Mamy największy szacunek dla kreatywności i tworzenia materiału. Uwielbiamy Loyal Samoyeda, ale niestety zbłądziliśmy w naszym procesie i usunęliśmy jego podobiznę z gry. Przepraszamy za nasz błąd.

Activision Blizzard

Ich reakcja była prawidłowa, ale można powątpiewać czy zrobiliby to samo, jeśli sprawą nie zainteresowałyby się media. Nie jest to niestety wyjątkowe zachowanie wśród wydawców pokroju Activision.

CoD Podobieństwa między Samoyed Medical i Samoyed Loyal
Źródło: ArtStation / Sail Lin