Wyłączenie Adobe Flash unieruchomiło chińską kolej

27 stycznia 2021,
01:44
Maciej Żbik

Wraz z początkiem roku na zasłużoną emeryturę odeszła technologia Flash, na co producent oprogramowania, firma Adobe, przygotowywał internautów już od kilku lat. Jak się okazało, na wyłączenie narzędzia nie wszyscy byli gotowi.

Na skróty
  • 31 grudnia 2020 firma Adobe zakończyła wsparcie narzędzia Flash Player.
  • Od 12 stycznia 2021 uruchamianie zawartości przygotowanej pod technologię Flash stało się niemożliwe.
  • Niespodziewanie okazało się, że na wyłączenie Flasha nie była gotowa chińska kolej, wciąż używająca oprogramowania opartego na tej technologii.

Technologia Flash towarzyszyła internautom przeszło 20 lat. Stworzona w 1996 przez FutureWave Software, a następnie rozwijana przez firmy Macromedia i później Adobe była prawdziwą rewolucją w globalnej sieci. Nie tylko sprawiła, że witryny internetowe przestały być „surowymi” dokumentami HTML, olśniewając animacją i efektami, ale także okazała się, w rękach utalentowanych artystów-programistów, potężnym środkiem wyrazu. To właśnie we Flashu powstały niezapomniane animacje, jak Badger Badger Badger czy Animator vs. Animation, stanowiące jedne z pierwszych przykładów dzieł kultury internetowej, które znamy dzisiaj jako memy. Oczywiście nie można również zapomnieć o kultowych grach stworzonych dzięki temu narzędziu, które zapewne wielu umilały czas podczas lekcji informatyki czy nudnego dnia w pracy.

Animacja "Badgers" autorstwa MrWeebl
Co mają wspólnego urocze, tańczące borsuki z chińską koleją?

Koniec Adobe Flash, koniec chińskich podróży

Chociaż o zaprzestaniu rozwoju technologii Flash na rzecz nowszych, bezpieczniejszych i wydajniejszych rozwiązań Adobe informowało już w 2017 roku, a przez kolejne lata regularnie przypominało użytkownikom wtyczki Flash Player o nadchodzącym końcu wsparcia, nie wszyscy byli na tę ewentualność przygotowani. Jak informują polskie i międzynarodowe media, wyłączenie Flash Playera spowodowało paraliż sieci kolejowej chińskiego miasta Dalian. Obsługująca kolej w rejonie firma China Railway Shenyang używała systemu planowania ruchu w znacznym stopniu opartego o archaiczną technologię. Konduktorzy i pracownicy kolei stracili dostęp do przeglądania schematów, tworzenia harmonogramów odjazdów i planowania manewrów na trasach. Wprowadziło to ogromny chaos i w praktyce uniemożliwiło funkcjonowanie ruchu kolejowego w rejonie.

Stara wersja Flash Playera, czyli „nie róbcie tego w domu”

Całe szczęście sytuację udało się opanować, chociaż zajęło to ponad 20 godzin. Nieco wątpliwości budzi natomiast sposób, w jaki uporano się z problemem. Ponieważ nie można było ryzykować zawieszenia ruchu kolejowego na nawet kilka dni, postanowiono po prostu… zainstalować zcrackowaną wersję wtyczki, która działała mimo zakończenia wsparcia. Oczywiście stosowanie przestarzałej, „dziurawej” technologii w tak newralgicznym miejscu jest skrajnie niebezpiecznym i ryzykownym rozwiązaniem. Tym bardziej zastanawia fakt, że pomimo tak długiego czasu „przygotowań” na wyłączenie Flasha, włodarze firmy nie pokusili się o zamówienie specjalistów do migracji systemu na współczesny standard technologiczny. Warto dodać, że nawet nasz rodzimy ZUS ze swoim Portalem Usług Elektronicznych (PUE) zdążył dokonać migracji na aktualny standard HTML5, chociaż i tak odbyło się to rzutem na taśmę, zaledwie dzień przed „śmiercią” Flasha.