Wyciek specyfikacji kart graficznych RTX 4000

Z obozu „Zielonych” wyciekło wiele ciekawych informacji na temat specyfikacji nowej serii kart graficznych Nvidia Geforce RTX, która ma pojawić się na rynku już za parę miesięcy. Sprawdźmy, co nas czeka!

5 lipca 2022

Od wielu miesięcy mogliśmy obserwować w sieci informacje na temat specyfikacji nowej serii kart graficznych Nvidia Geforce RTX 4000. O ile do tej pory doniesienia były ze sobą sprzeczne i trudno było w nie uwierzyć, tak teraz sytuacja wydaje się zupełnie odmienna. Wyciek danych na temat nowych podzespołów jest ze sobą spójny i rzeczywisty.

NVIDIA GeForce – dane techniczne kart RTX

Między kartami graficznymi możemy zauważyć ogromną rozbieżność zarówno w pamięci VRAM, jak i w szynach. W modelu RTX 4070 pamięć na szynie 160-bit wynosi 10 GB GDDR6, model środkowy posiada 16 GB GDDR6X na 256-bitach. W produkcie flagowym Nvidii specyfikacja ta jest jeszcze wyższa i szacuje się że wynosi aż, 24 GB GDDR6X z magistralą komunikacyjną 384-bitową. Dodatkowo współczynnik TGP skaluje się od 300W do 420W, aż po finalne 450W w ostatnim numerze serii.

Osoba pod pseudonimem @kopite7kimi odpowiedzialna za udostępnienie informacji podzieliła się większą ilością szczegółów, publikując wpis na Twitterze, przestawiający wszelkie pozyskane dane na temat komponentów.

RTX 4090 a jego poprzednik w kategorii kart graficznych

Nowe układy graficzne prezentują się wybornie ze swoją specyfikacją i możliwościami technologicznymi, jednak jak dokładnie procentowo wypada flagowiec Nvidi? Model RTX 4090 w porównaniu z RTX 3090 zwiększył swoje bazowe taktowanie aż o 60%. Z kolei wzrost zegara to boost o 49% względem poprzednika. Ogólna moc zegarów to natomiast przyrost rzędu 33%.

Robert Witański

Pasjonat gier video, pochodzący ze stolicy polskiego e-sportu. Entuzjasta papierowych RPG-ów, ale również podróżnik i fotograf, którego można spotkać najczęściej na górskich szlakach.
UWaga! Gorące informacje!