fbpx

Wyciek specyfikacji kart graficznych RTX 4000

Z obozu „Zielonych” wyciekło wiele ciekawych informacji na temat specyfikacji nowej serii kart graficznych Nvidia Geforce RTX, która ma pojawić się na rynku już za parę miesięcy. Sprawdźmy, co nas czeka!

Od wielu miesięcy mogliśmy obserwować w sieci informacje na temat specyfikacji nowej serii kart graficznych Nvidia Geforce RTX 4000. O ile do tej pory doniesienia były ze sobą sprzeczne i trudno było w nie uwierzyć, tak teraz sytuacja wydaje się zupełnie odmienna. Wyciek danych na temat nowych podzespołów jest ze sobą spójny i rzeczywisty.

NVIDIA GeForce – dane techniczne kart RTX

Między kartami graficznymi możemy zauważyć ogromną rozbieżność zarówno w pamięci VRAM, jak i w szynach. W modelu RTX 4070 pamięć na szynie 160-bit wynosi 10 GB GDDR6, model środkowy posiada 16 GB GDDR6X na 256-bitach. W produkcie flagowym Nvidii specyfikacja ta jest jeszcze wyższa i szacuje się że wynosi aż, 24 GB GDDR6X z magistralą komunikacyjną 384-bitową. Dodatkowo współczynnik TGP skaluje się od 300W do 420W, aż po finalne 450W w ostatnim numerze serii.

Osoba pod pseudonimem @kopite7kimi odpowiedzialna za udostępnienie informacji podzieliła się większą ilością szczegółów, publikując wpis na Twitterze, przestawiający wszelkie pozyskane dane na temat komponentów.

RTX 4090 a jego poprzednik w kategorii kart graficznych

Nowe układy graficzne prezentują się wybornie ze swoją specyfikacją i możliwościami technologicznymi, jednak jak dokładnie procentowo wypada flagowiec Nvidi? Model RTX 4090 w porównaniu z RTX 3090 zwiększył swoje bazowe taktowanie aż o 60%. Z kolei wzrost zegara to boost o 49% względem poprzednika. Ogólna moc zegarów to natomiast przyrost rzędu 33%.