Windows Terminal to aplikacja, która zastąpi wiersz polecenia

Wiersz polecenia to nierozłączny element systemów z rodziny Windows. Dzięki niemu skorzystamy z funkcji i usług systemowych, używając CLI. Chociaż większość domowych użytkowników preferuje zapewne interfejs graficzny, to w wybranych sytuacjach wiersz poleceń staje się niezastąpionym narzędziem. Po ponad 30 latach działalności nadszedł czas na jego następcę – nadchodzi Windows Terminal.

16 grudnia 2021
Na skróty
  • Windows Terminal zastąpi domyślny wiersz poleceń w systemie Windows 11.
  • Z poziomu nowej aplikacji dostępne są wszystkie dotychczasowe powłoki w systemie.
  • Oprócz tego wprowadzono wiele usprawnień i dużo opcji personalizacji.

Windows Terminal to wcale nie tak nowe oprogramowanie Microsoftu. Już w połowie 2019 roku było dostępne w Microsoft Store w wersji poglądowej, a 19 maja 2020 roku ukazała się jego pierwsza wersja stabilna. Jak się okazuje, Windows Terminal to bardzo duża aktualizacja w stosunku do domyślnej konsoli. Jedną z większych zmian jest zmodernizowany silnik renderujący z akceleracją GPU DirectX.

Windows Terminal otworzy każdą powłokę w jednym oknie

Nowy Terminal został zaprojektowany jako kompleksowy punkt wszystkich dotychczasowych aplikacji CLI dostępnych w systemie Windows, którymi zarządzać możemy przy pomocy kart. W jednym oknie aplikacji dostępne mamy powłoki: klasyczne CMD, PowerShell, Azure Cloud Shell, a nawet terminal systemu Linux wykorzystującego WSL.

Windows Terminal - GUI

Innymi nowościami jest obsługa tabulatorów czy efekty przeźroczystości. Ustawienia pozwalają na szeroką personalizację, od zmiany czcionki po kolory. Niestety na moment publikacji język polski nie jest dostępny.

Windows Terminal - ustawienia

Jak podaje WindowsCentral, Microsoft ma w planach zastąpić domyślną aplikację wiersza poleceń nowym Windows Terminal w systemie Windows 11 do 2022 roku. Oczywiście zmiany przed wprowadzeniem będą testowane w niejawnym programie testów, zanim zostaną udostępnione szerszej publiczności.

Wojciech Chybciński

Wielbiciel komputerów i wszystkiego, co z nimi związane. Systematycznie śledzi wszelkie nowinki ze świata technologii przy okazji ucząc się dat premier na pamięć. Po godzinach zwykle nałogowo słucha muzyki i próbuje swoich sił w grach komputerowych.
UWaga! Gorące informacje!