Wielkanocny patch do Fortnite: pisanki, lepsza optymalizacja na Switch i… dinozaury

Święta wielkanocne zawitały do Fortnite Battle Royale. Najnowsza łatka wprowadza nie tylko wiele poprawek kosmetycznych, ale i nowe elementy rozgrywki oraz optymalizację działania gry na Nintendo Switch.

31 marca 2021
Na skróty
 • 30 marca do Fortnite trafiły nowe aktualizacje.
 • Nowa łatka zmienia nieco rozgrywkę i dodaje nowe przedmioty kosmetyczne.
 • Na wyspie zaczną krążyć agresywne raptory, a w sklepie pojawią się przedmioty związane z Wielkanocą.
 • Co więcej, w wersji na Nintendo Switch twórcy poprawili wydajność działania gry.

Co mają wspólnego dinozaury i Wielkanoc? Oczywiście można powiedzieć, że jajka, z których prehistoryczne gady się wykluwały, a które są symbolem tych świąt. Jednak w 2021 innym wspólnym mianownikiem jest Fortnite Battle Royale, gdzie tegoroczne święta wielkanocne nałożyły się na trwający rozdział Primal (w polskiej wersji Pierwotna Moc), którego motywem przewodnim są czasy prehistoryczne i prymitywna technologia. Tworzy to zaiste wybuchową mieszankę.

Nowe, wielkanocne przedmioty kosmetyczne (i nie tylko) w Fortnite

30 marca wprowadzony został event Spring Breakout, który potrwa do 7 kwietnia. W ramach eventu dostępne będą do zdobycia całkiem nowe skórki postaci, oczywiście inspirowane Wielkanocą, oraz ekskluzywna skórka dla zbieraka i nowa ozdoba na plecy. Powrócą także wielkanocne skórki ze starszych rozdziałów.

To jednak nie koniec atrakcji. Gracze, od 1 kwietnia, dostaną również dostęp do Wielkanocnych zadań do wykonania podczas gry, a dzień później wystartuje Spring Breakout Cup, dostępny dla wszystkich turniej rozgrywki w parach. Warunkami dostępu do zawodów są: co najmniej 30. poziom konta oraz włączone uwierzytelnianie dwuetapowe logowania. Główną nagrodą w turnieju będzie wcześniejszy dostęp do skórki Webster, czyli mechanicznego kurczaka, na moje oko, inspirowanego mocno animatronikami z serii Five Nights at Freddy’s.

Fortnite Spring Breakout - nowe skórki postaci

Ostatnimi atrakcjami eventu są dodatkowe zasoby i broń pojawiająca się w czasie meczów: Egg Launcher, działający jak granatnik, oraz Bouncy Egg, który odnowi tarczę i pozwoli skakać niezwykle wysoko przez krótki czas. Aby odpocząć nieco od monitora, fani mogą zajrzeć na stronę fortnite.com/cosplay, gdzie można pobrać i wydrukować szablony do złożenia masek postaci oraz minifigurek, oczywiście tekturowych.

Raptory wykluwają się z jaj i przemierzają wyspę

Kolejną atrakcją wprowadzoną w najnowszej aktualizacji są krążące po wyspie Raptory, tym razem, w ramach trwającego rozdziału. Dołączyły więc one do wilków oraz dzików, które już zadomowiły się na wyspie, i mogą znacząco wpływać na wynik rozgrywki. Raptory poruszają się w parach i są jeszcze bardziej nieustępliwe w ściganiu swoich ofiar niż wilki. Zadają też większe od wilków obrażenia i mogą stanowić zagrożenie nawet dla doświadczonych graczy.

Poprawa wydajności i rozdzielczości dla Fortnite na Nintendo Switch

Z nowej aktualizacji szczególnie powinni się cieszyć gracze platformy Nintendo. Deweloperzy chwalą się ulepszeniem renderera gry, co pozwoliło na uruchamianie gry w wyższej rozdzielczości bez straty w liczba klatek na sekundę. Co więcej, obraz nie dość, że będzie teraz ostrzejszy i wyraźniejszy, to jeszcze spadki klatek na sekundę będą zdarzały się rzadziej.

Porównanie grafiki w Fortnite przed i po łatce
 • Rozdzielczości przed łatką:
  • Tryb przenośny: 1000×560 pikseli
  • Tryb stacji dokującej: 1390×780 pikseli
 • Rozdzielczości po łatce:
  • Tryb przenośny: 1170×660 pikseli
  • Tryb stacji dokującej: 1560×880 pikseli

Ponadto po zainstalowaniu aktualizacji gra będzie ważyła na pamięci konsoli Nintendo o 140 megabajtów mniej. Mały gest, a cieszy.

Fortnite Spring Breakout - reklama turnieju

Maciej Żbik

Miłośnik retro zafascynowany technologią starszą niż on sam. Kolekcjonuje konsole do gier oraz gry, o każdej z osobna stara się umieć powiedzieć to i owo. Jego ulubioną rozrywką jest zgłębianie wiedzy na interesujące go tematy, potrafi przesiadywać godzinami na dedykowanych portalach Wiki. Z gier lubi wszystkie gatunki poza sportowymi i strategicznymi. Król parkietu w „Just Dance”.
UWaga! Gorące informacje!