Równo osiem lat temu premierę miała antywojenna gra 11 bit studios, która dla odmiany nie skupiała się na żołnierzach, a na cywilach muszących przeżyć w obliczu trwającego zbrojnego konfliktu. This War of Mine do dzisiaj robi wrażenie, do tego aż tak duże, że w tym roku polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało się włączyć ją na listę lektur uzupełniających w liceum. Już samo to jest wielkim osiągnięciem, bo jest to pierwsza gra wideo w historii, której się to udało (mimo, że obecność innych tytułów w programie nauczania również mogłaby mieć liczne plusy).
Kolejna rocznica debiutu This War of Mine
Nie jest to jednak jedyna rzecz, jaką może pochwalić się 11 bit studios. W końcu z This War of Mine związane są także inne sukcesy, takie jak przykładowo:
- studio pracujące nad grą składało się na początku z 20 osób, a z czasem rozrosło się do aż 250;
- na całym świecie sprzedano ponad siedem milionów kopii This War of Mine;
- około 20% graczy ukończyło tytuł, utrzymując przy życiu wszystkich bohaterów do końca wojny;
- pod koniec bieżącego roku wszystkie formalności związane z włączeniem gry na listę lektur w liceum zostaną zakończone;
- ponad 200 tysięcy osób wzięło udział w zbiórce pieniędzy dla ofiar agresji rosyjskiej na Ukrainę. W ten sposób w tydzień uzbierano więcej niż 850 tysięcy dolarów, które przekazano na Ukraiński Czerwony Krzyż;
- DLC War Child Charity pozwoliło zebrać ponad 550 tysięcy dolarów na cele charytatywne dla dzieci cierpiących z powodu wojen na świecie.
This War of Mine niezaprzeczalnie jest grą wyjątkową, o której z pewnością jeszcze nieraz usłyszymy. Nie tylko prezentuje emocjonalną historię i niełatwą tematykę, ale też pomaga jej twórcom wpływać na otaczający nas świat choćby przez wspomniane wcześniej zbiórki. A tym, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z tytułem, oczywiście gorąco to polecamy.