MSI MEG Z690 GODLIKE – nadchodzi flagowa płyta dla Intel Alder Lake z panelem dotykowym

Mogłoby się wydawać, że najdroższe premiery płyt głównych przygotowanych dla Intel Alder Lake są już za nami – otóż nic bardziej mylnego. Oprócz tańszych chipsetów wielkimi krokami nadciąga MSI MEG Z690 GODLIKE, płyta główna flagowej serii z dotykowym ekranem.

14 grudnia 2021
Na skróty
  • Nadchodzi flagowy model płyty głównej od MSI – MEG Z690 GODLIKE.
  • Płyta wyposażona jest w dotykowy odpinany wyświetlacz służący do kontroli pracy komputera.
  • Za dodatkową cenę otrzymać mamy model posiadający 32 GB pamięci RAM i chłodzenie wodne.

AKTUALIZACJA (15.12): Potwierdziły się wszystkie dotychczasowe spekulacje dotyczące specyfikacji nowej płyty głównej. Producent w swoim cotygodniowym cyklu transmisji na żywo MSI INSIDER ujawnił wszystkie najważniejsze szczegóły.

Jednak jak się okazuje, 3,5-calowy wyświetlacz M-Vision nie jest kompletnie niezależny. Nie posiada on wbudowanej baterii ani łączności bezprzewodowej. Do komunikacji z jednostką wykorzystuje dedykowane, magnetyczne złącze łudząco podobne rozmiarami i konstrukcją do USB typu C. Jeżeli chcemy z niego skorzystać na przykład na biurku, wymagane jest podłączenie specjalnym przewodem do oznaczonego gniazda USB z tyłu płyty głównej i przełączenie przełącznika w prawym dolnym rogu PCB.

Oryginalna treść newsa

MSI MEG Z690 GODLIKE to prawdziwa bestia wśród płyt głównych. W końcu reprezentuje ona flagową serię cechującą się najwyższą jakością i najbardziej rozbudowaną funkcjonalnością.

Jedną z ważniejszych jej cech jest format E-ATX, jej wymiary to 305 × 310 mm, co czyni ją praktycznie kwadratową. Oprócz tego dla samego procesora został przygotowany aż 22-fazowy układ sterowania napięciem. Na płycie umieszczono również cztery gniazda pamięci RAM obsługującą moduły DDR5 6666 MHz+ o maksymalnej pojemności 128 GB, sześć gniazd M.2. Gniazda sieciowe oferują przepustowość rzędu 10 Gb/s i 2,5 Gb/s. Nie zabraknie też portów USB, których jest aż osiem typu A i dwóch C w wersji 3.2 Gen 2.

MSI MEG Z690 GODLIKE
Źródło: Twitter.com/9550pro

MSI MEG Z690 GODLIKE posiada odłączany dotykowy ekran!

MSI jakiś czas temu opublikowało krótki film prezentujący ową funkcję na Twitterze, uchylając jednocześnie rąbka tajemnicy. W panelu głównym dostępne są dwie zakładki: podstawowa i zaawansowana. Przechodząc dalej do ustawień, mamy dostęp do regulacji prędkości zegara procesora, przycisku bezpiecznego rozruchu, czyszczącego CMOS czy obsługujących tak podstawowe operacje, jak wyłączanie i ponowne uruchomienie.

Skoro wyświetlacz ma być odłączany, niektóre źródła wskazują, jakoby miał on posiadać własną baterię, dzięki czemu komunikacja z płytą nastąpi bezprzewodowo. Niestety MSI nie dostarczyło żadnych dodatkowych informacji. Na filmie zaprezentowanym przez producenta zauważyć można, że gdy urządzenie nie jest zamontowane na płycie głównej, podłączone jest przy użyciu przewodu z bliżej nieokreśloną końcówką, co może negować przypuszczenia o bezprzewodowym połączeniu z płytą.

MSI MEG Z690 GODLIKE – data premiery i cena płyty głównej

Jak podają źródła, na sklepowych półkach pojawić ma się również jeszcze jedna droższa wersja doposażona w 32 GB pamięci RAM Kingston Fury DDR5 6000 MHz i chłodzenie wodne MEG CoreLiquid S360. Cena podstawowej wersji MSI MEG Z690 GODLIKE ma zaczynać się od 999 dolarów. Data premiery nie jest jeszcze znana.

Wojciech Chybciński

Wielbiciel komputerów i wszystkiego, co z nimi związane. Systematycznie śledzi wszelkie nowinki ze świata technologii przy okazji ucząc się dat premier na pamięć. Po godzinach zwykle nałogowo słucha muzyki i próbuje swoich sił w grach komputerowych.
UWaga! Gorące informacje!