Opakowanie
Patriot Viper VPR100 RGB dotarł do mnie w charakterystycznym dla owego producenta pudełku, na którym oczywiście nie zabrakło najważniejszych parametrów.
Wygląd opakowania zdecydowanie skupia się na podświetleniu, prezentując możliwości personalizacji dysku już na pierwszej stronie. Front jasno dostarcza informacji o maksymalnym zapisie i odczycie, a także wersji pojemnościowej.
Otwierając małe drzwiczki na magnes, dostajemy podgląd produktu oraz całkiem sporo informacji o samym nośniku, jak chociażby kompatybilność z poszczególnymi systemami rodziny Windows.
Test dysku Patriot Viper VPR100 RGB 1TB – budowa oraz wygląd zewnętrzny
Kwestia prezentacji urządzenia to dla wielu istotny aspekt, a trzeba przyznać, że na tym polu Patriot nie zawodzi. VPR100 RGB otrzymał rozsądny odpromiennik, który z pewnością sprawdzi się lepiej niż często dołączane blaszki, jak chociażby w przypadku Adaty. Oczywiście, jak nazwa wskazuje, nie zabrakło różnobarwnego podświetlenia.
Jeśli chodzi o same punkty świetle, to jest ich całkiem sporo – jak na tych rozmiarów pamięć. Uwagę poświęcono również dbałości o detale w postaci symetrycznych wcięć w radiatorze oraz logo serii na środku. Warto jeszcze dodać, iż całość bazuje na ciemnoniebieskiej płytce PCB, którą na szczęście od frontu trudno dostrzec.
Zastosowane komponenty
Jak doskonale wiemy, dyski półprzewodnikowe bazują na kościach oraz kontrolerach, które różnią się od siebie parametrami technicznymi. Te dwa komponenty w głównej mierze odpowiadają za prędkości, a co za tym idzie – bezpośrednio wpływają na wydajność. W budowie VPR100 RGB Patriot sięgnął po kości 3D NAND TLC od Toshiby, będące dość często spotykanym rozwiązaniem.
Dodatkowo, w wersji 1-terabajtowej zastosowano 1 GB pamięci DRAM cache produkcji SK Hynix. Nie można także zapomnieć o kontrolerze, którym w tym przypadku jest Phison E12. Mamy zatem dość popularne oraz sprawdzone rozwiązania znanych producentów. Na koniec warto dodać, że zakres temperaturowy pracy szacowany jest na wartość od 0°C do 70°C.
Podświetlenie RGB
Głównym wyróżnikiem testowanego modelu jest z pewnością oświetlenie. Przyznaję, że w tej kwestii Viper VRP100 RGB zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Oprócz wsparcia dla zarządzania z poziomu płyty głównej Asusa, ASRocka, Gigabyte oraz MSI producent przygotował rozbudowaną aplikację.
Software umożliwia dostosowanie prędkości animacji, wybór spośród 8 predefiniowanych trybów, z których jeden odpowiada za całkowite wyłączenie diod.
Patriot umożliwił również zapisywanie spersonalizowanych profili na 5 dostępnych slotach. Tym, co urzekło mnie najbardziej, była możliwość dostosowania każdej z 5 stref świetlnych, także logo, indywidualnym kolorem.
Testy syntetyczne oraz użytkowe
Platforma testowa
- Płyta główna: MSI X470 Gaming Plus
- Procesor: AMD Ryzen 5 2600 (podkręcony do 4,2 GHz przy napięciu 1,3 V)
- Dyski: 1x SSD M.2, 1x SSD SATA, 1x HDD SATA
- Karta graficzna: Gigabyte Radeon RX 570 4 GB (taktowanie rdzenia na poziomie 1250 MHz z napięciem 1020 mV)
- Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 TG
- Chłodzenie procesora: Cooler Master Master Liquid ML240L
- Dodatkowe akcesoria: 1x Sigma HP Corona RGB 120 mm, 2x Sigm Pro 120 mm
- System operacyjny: Windows 10
- Oprogramowanie testowe: AS SSD Benchmark ver. 2.0.73, 7-zip ver. 19.00.
Test prędkości odczytu i zapisu w AS SSD Benchmark
Pierwsze pomiary rozpoczynamy od testu prędkości nośnika w różnych sytuacjach. Na tym etapie warto pamiętać deklarowane przez producenta wartości i zestawić je z realnymi osiągami. Zaczynając od odczytu oraz zapisu sekwencyjnego z 1 GB pakietem, otrzymujemy kolejno 2974 MB/s oraz 2804 MB/s.
Wyniki są zatem bardzo zbliżone do zapewnień Patriota, czyniąc tym samym VPR100 RGB zdecydowanie szybkim nośnikiem. Nie należy jednak zapominać o pozostałych rezultatach, gdzie tytułowy model również zaprezentował niezłe osiągi. Pomiary 4K przedstawiły prędkości rzędu 60 MB/s i 125 MB/s. Całość zapewniła finalnie dyskowi 5414 punktów.
Pomiary w tym popularnym benchmarku urozmaiciliśmy dodatkowo o przypadek z wykorzystaniem 10 GB pakietu. Pierwszym, co rzuca się w oczy, są różnice w prędkościach odczytu, które oprócz sekwencyjnego są niższe niż w przypadku poprzedniego testu. Zapis natomiast pozostawał niemalże identyczny. Końcowy wynik to 4572 punkty.
Kompresja, dekompresja i kopiowanie dużych plików
Oprócz benchmarków warto przyjrzeć się wydajności w zastosowaniach codziennych. Przygotowaliśmy zatem szereg pomiarów w typowych zastosowaniach dysku, jak chociażby dekompresja czy kopiowanie katalogu. Za narzędzie posłużył nam folder ważący niespełna 60 GB, w którym zostały umieszczone pliki różnego typu, między innymi zdjęcia i obrazy ISO. Zaczynając od kompresji, osiągamy rezultat w postaci niecałych 21 minut.
Po tej procedurze dane zawarte w paczce osiągnęły wagę 25,5 GB, które dysk rozpakował w 1 minutę i 27 sekund.
Przenoszenie niespełna 60-gigabajtowego katalogu z jednej lokalizacji do drugiej na tym samym nośniku zajęło równe 7 minut. Trzeba zatem przyznać, iż w rutynowych działaniach produkt poradził sobie świetnie, gwarantując tym samym szybkie operacje na plikach.
Temperatury
Przy dużych prędkościach dysków M.2 bardzo często wydzielane są znaczne pokłady ciepła, które trzeba odprowadzić, aby zapobiec zjawiskowi thermal throttlingu. Na szczęście, w przypadku Patriota VPR100 RGB nie musimy rozważać rozwiązań firm trzecich z uwagi na dobrej jakości fabryczny radiator. Temperatura została zmierzona podczas trwania obciążenia programem AS SSD Benchmark z 10 GB pakietem. Dysk osiągał wówczas 54°C, co przełożyło się na temperaturę ΔT w postaci 33,1°C. Nie ma zatem mowy o spadku wydajności spowodowanym wzrostem temperatury.
Podsumowanie recenzji oraz wstępna ocena
Patriot VPR 100 RGB w wydaniu 1-terabajtowym to konstrukcja udana, której właściwie niczego nie brakuje. Kupując testowany nośnik, otrzymujemy dobrą jakość wykonania, wysokie prędkości, ponadprzeciętny radiator, który zapewnia niskie temperatury pracy, oraz efektowne podświetlenie RGB. Ponadto amerykański producent udostępnia darmowe oraz rozbudowane oprogramowanie do szerokiej personalizacji nośnika.
Jedynym minusem urządzenia jest cena, która oscyluje w granicach 750 złotych. Chyba każdy przyzna, że nie jest to mało jak na dysk M.2 oparty na interfejsie PCIe 3.0. Jeśli jednak zależy nam na kompletnym podświetleniu, dobrych osiągach oraz spokoju w kwestii temperatur, to propozycja od Patriota będzie słuszną opcją.