Take-Two po przejęciu firmy Zynga: myślimy już o całkiem nowych produkcjach mobilnych

13 stycznia 2022,
23:43
Jacek Kowal

Firma Zynga, będąca właścicielem takich marek, jak FarmVille, Words With Friends czy CSR Racing 2, została kilka dni temu wykupiona przez koncern Take-Two. CEO tego drugiego, Strauss Zelnick, wypowiedział się dzisiaj na temat potencjalnych przenosin niektórych kultowych produkcji swojej firmy na urządzenia mobilne.

Postać z GTA leżąca na pieniądzach
Na skróty
  • Take-Two Interactive kilka dni temu rozpoczęło proces przejęcia firmy Zynga, który opiewa na kwotę 12,7 miliarda dolarów.
  • Prezes Take-Two, Strauss Zelnick, po raz pierwszy od momentu oficjalnego ogłoszenia przejęcia skomentował kwestię portowania starych gier firmy na urządzenia mobilne.

Take-Two Interactive nie ma ostatnio najłatwiej. Wystarczy tylko wspomnieć o niezbyt udanym remasterze GTA: The Trilogy. Dlatego wszyscy z zaciekawieniem przyjęli informację, że firma wykupiła producenta gier mobilnych Zynga za rekordową kwotę 12,7 miliarda dolarów.

Mafia, GTA i inne tytuły spod szyldu Take-Two Interactive na telefonie?

Co prawda niektóre tytuły, takie jak GTA San Andreas, są już dostępne na telefonach, ale teraz mogą do nich dołączyć kolejne tytuły. CEO Take-Two, Strauss Zelnick, podczas swojej prezentacji dla inwestorów poruszył tę kwestię, pokazując slajd podzielony na cztery kawałki. Jeden z nich oznaczony został jako „kultowe gry na PC i konsole” i zawierał nie tylko powyższe marki, ale także CivilizationMax PayneL.A. Noire, Kerbal Space Program i NBA 2K. Na innym fragmencie slajdu widniała grupa programistów mobilnych Zyngi. Oba fragmenty były połączone strzałką, co sugeruje, że mogą planować przeniesienie wspomnianych marek na urządzenia mobilne.

Diagram marek i gier Take-Two Interactive
Źródło: Take-Two Interactive

Zelnick powiedział, że Zynga ma „najlepsze w swojej klasie” studia oraz doświadczenie w publikowaniu gier mobilnych, a ta wiedza jest jednym z powodów, dla których dyrektor jest tak podekscytowany współpracą. W jednym z wywiadów dla GI.biz powiedział również, że „główkują” już nad kilkoma pomysłami na nowe gry, ale nie zdradził szczegółów.

Dyrektor stwierdził również, że każda decyzja dotycząca rozwoju gry będzie zależeć od wielu czynników. Zespoły Take-Two i Zynga musiałyby znaleźć odpowiednie studio i „obserwować proces twórczy”.

Czy Take-Two podbije urządzenia mobilne?

Co prawda firma miała już sukcesy w tej branży, np. użytkownicy Androida mogą już grać w Civilization 6, a stare części Grand Theft Auto można ograć na smartfonach zarówno z systemem iOS, jak i na „zielonym robociku”, ale jakość niektórych portów podlega dyskusji. Mimo to widać, że Take-Two nie tylko się przykłada do ekspansji na rynek mobilny, ale też sporo w niego zainwestowało. Ponadto łatwo się domyślić, że nie poprzestaną oni na portach starych gier, bo to byłaby stracona okazja do zarobku na nowych tytułach. Take-Two ma doświadczenie w produkcji gier, ale jak powiedział Strauss Zelnick: „[…] programowanie na urządzenia przenośne to nie to samo, co programowanie na konsole. Co prawda jesteśmy już na rynku mobilnym. Zynga jest niesamowitym ekspertem w dziedzinie rozwoju mobilnego i mam szczerą nadzieję, że z naszej współpracy wynikną same plusy”. Czy im się uda? Czas pokaże.

Logo Zynga
Źródło: Zynga

Oczywiście nie oznacza to, że Take-Two spowolni swoje wydania na konsole i komputery PC. Niedawno zasugerowano, że GTA 6 może zostać wydane już w 2023 roku.

Źródło: GameSpot