System Shock – remake klasycznej pozycji na nowym materiale

System Shock z 1994 roku to już pozycja kultowa. Nie przeszkadza to jednak w najmniejszym stopniu w odświeżeniu tytułu i pokazaniu przy okazji obszernego zwiastuna, któremu właściwie bliżej do miana gameplayu.

5 lipca 2021
Na skróty
  • Nightdive Studios podzieliło się długim zwiastunem remake’u System Shocka.
  • Pokazane fragmenty pochodzą z poziomu „Research”.
  • Według ostatnich informacji gra ma ukazać się latem tego roku, ale nadal nie znamy dokładnej daty.

Pierwszy System Shock przenosił nas do cyberpunkowej wizji roku 2072, gdzie wcielaliśmy się w postać hakera, który podejmował się zhakowania sztucznej inteligencji nazywanej SHODAN. W efekcie trafiał on na stację kosmiczną pod władzą właśnie SHODAN, planującej – w dużym skrócie – przejąć władzę nad światem. Misją protagonisty stawało się powstrzymanie zagrożenia. Po pięciu latach gra doczekała się sequela, w planach było też stworzenie trzeciej części, które póki co nie doszło do skutku. Zamiast niej niedługo doczekamy się remake’u pierwszej części. Za jego stworzenie odpowiedzialne jest Nightdive Studios, które dopiero co podzieliło się z fanami serii teaser trailerem swojej produkcji.

Zwiastun à la gameplay remake’u System Shocka

Określenie „teaser trailer” jest tutaj sporym niedopowiedzeniem. Opublikowany materiał trwa siedem minut i prezentuje gameplay z gry, konkretniej z poziomu o nazwie „Research”. Możemy na nim zobaczyć, jak główny bohater System Shocka przemierza korytarze stacji kosmicznej, eksploruje kolejne zakamarki lokacji, porządkuje swój ekwipunek, a nawet rozprawia się z pojawiającymi się wrogami. I trzeba przyznać, że wygląda to bardzo dobrze, bo kolory i światło tworzą tutaj niesamowity klimat.

Demo gry i data premiery

Jeśli długi zwiastun was zainteresował, ale potrzebujecie jeszcze dodatkowej zachęty, to najlepszym wyjściem będzie sięgnięcie po demo remake’u System Shocka. Jest ono dostępne nieodpłatnie na Steamie, GOG-u oraz Epic Games Store. Na całość gry będziemy musieli natomiast jeszcze chwilę poczekać. Według informacji, które podało Nightdive Studios przy okazji wydania wersji demonstracyjnej, remake ma ukazać się jeszcze latem. Lato to jednak mało konkretna data, dlatego nadal czekamy na dokładniejszy przedział czasowy.

Grę można już zakupić w przedsprzedaży, a na wszystkich, którzy się na to zdecydują, czeka darmowa kopia System Shock 2: Enhanced Edition. Przypominamy tylko, że SS2:EE nie miał jeszcze premiery.

Dorota Żak

Na liście jej ulubionych zajęć znajdzie się nałogowe oglądanie filmów, a później opowiadanie o nich każdemu, kto ma ochotę słuchać. W wolnym czasie siedzi gdzieś z kubkiem dobrej herbaty albo kawy. Dalej smuci ją zakończenie trylogii Mass Effect, ale gdyby do końca życia miała grać tylko w jedną grę, pewnie padłoby na Fallout: New Vegas.
UWaga! Gorące informacje!