Trwający aktualnie projekt „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022” skupia się, jak można się łatwo domyślić, na tworzeniu map i towarzyszących im wykresów czy diagramów. Realizowany przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego wykracza jednak poza przedstawianie jedynie realnie istniejących miejsc i oferuje prawdziwą gratkę fanom Wiedźmina.
Mapy miejsc wyobrażonych, czyli świat Wiedźmina w atlasie
Jeśli lubicie sięgać po powieści fantasy, wiecie z pewnością, że jednym z ich częstych i prawie nieodłącznych elementów jest mniej lub bardziej szczegółowa mapa książkowego świata, która pozwala nam śledzić wędrówki bohaterów. Nie tylko działa to jako graficzna ciekawostka, ale również jeszcze bardziej wciąga w całą opowieść. Co jednak, gdyby taka mapa została stworzona zgodnie z dokładnymi zasadami kartografii?
Na to pytanie postanowili odpowiedzieć twórcy wymienionego wcześniej projektu, przygotowując niezwykle szczegółową mapę z uniwersum Wiedźmina, która wygląda jak żywcem wyjęta z profesjonalnego atlasu. Do tego bierze pod uwagę informacje uwzględnione właściwie w każdym medium związanym z tematem. Jak możemy przeczytać na stronie projektu: „Zawiera obiekty wspomniane we wszystkich dziełach: książkach, serialach, grach i komiksach. Zamieszczono również wiele nazw i obiektów geograficznych wymyślonych na potrzeby uzupełnienia mapy. Ogólny układ państw, pasm górskich i głównych rzek jest spójny z mapami opracowanymi do tej pory przez fanów”. Z pewnością wykorzystano więc nie tylko grafiki stworzone przez CD Projekt Red, ale też interaktywne materiały prezentujące krainy przemierzane przez Geralta przygotowane przez Netflixa.
Patrząc na ogrom pracy włożony w jej stworzenie, nie dziwi, że właśnie ta mapa zgarnęła w styczniu tytuł „mapy miesiąca”. Oprócz przykładu ze świata Wiedźmina, ekipa z Uniwersytetu Warszawskiego wykonała też cały szereg innych wizualizacji. Wszystkie z nich można śledzić na stronie projektu oraz profilu na Facebooku.
Źródło grafiki z mapą: Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego