Stray najlepiej ocenianą grą na Steamie. Kot podbił serca graczy

25 lipca 2022,
20:56
Kaja Piaścik

Nie minął jeszcze tydzień od premiery Stray, ale przygodówka o kocie zagubionym w cyberpunkowym mieście robotów zdążyła już objąć pierwsze miejsce na liście najlepiej ocenianych gier na Steamie, które miały premierę w tym roku. Gra studia BlueTwelve ma na platformie już ponad 40 tysięcy opinii.

Kot i robot w alejce w Stray
Na skróty
  • Stray od BlueTwelve Studio miał premierę 19 lipca na PC, PS4 i PS5.
  • Gra jest obecnie najlepiej ocenianą produkcją 2022 roku na Steamie.
  • Spośród ponad 42 tysięcy recenzji tytułu na platformie 98% jest pozytywnych.

Ogromny sukces Stray nie dziwi chyba nikogo. Urocza przygodówka z kotem w roli głównej miała premierę 19 lipca na PC, PlayStation 4 oraz PlayStation 5 i od razu podbiła serca graczy. Już w niecały tydzień otrzymała ponad 42 tysiące recenzji na Steamie, z czego 98% jest pozytywnych. Według Steam 250 produkcja stworzona przez studio BlueTwelve jest najlepiej ocenianą grą z 2022 roku na platformie – na pierwszym miejscu plasuje się z wynikiem 8,61, wyprzedzając tym samym God of War (wynik 8,56; ponad 53 tys. recenzji; 97% pozytywnych). Oprócz tego Stray znalazł się na 49. pozycji na liście najlepszych gier na Steamie.

Kot w barze z robotami w Stray
Stray / BlueTwelve Studio / Annapurna Interactive / PlayStation Store

Stray – kot zachwycił graczy

Swoją popularność tytuł zawdzięcza nie tylko samemu pomysłowi. Stray jest nastrojową grą przygodową, której mechaniki są oparte na typowo kocich zachowaniach. Twórcy zadbali, aby w trakcie rozgrywki użytkownicy mogli wcielić się w niesfornego czworonoga. Bohater wspina się po dachach opuszczonego przez ludzi, pełnego neonów miasta, a zagadki w przestrzeni rozwiązuje na prawdziwie kocie sposoby – zrzucając przedmioty z półek i wchodząc w trudno dostępne miejsca. Jako gracze mamy też do dyspozycji pozornie bezcelowe akcje, takie jak drapanie kanap, ale małe akcenty wraz z dedykowanym przyciskiem do miauczenia składają się na wyjątkowe doświadczenie.

Zachwyt publiczności przekłada się także na jej aktywność. Pojawiły się już liczne mody zmieniające umaszczenie kociaka, ale wyobraźnia autorów poszła jeszcze dalej. Głównego bohatera możemy zastąpić też innym znanym, rudym kotem, czyli Garfieldem. Ciekawym urozmaiceniem może też być zmiana miauczenia na pamiętny krzyk „Jason!” z Heavy Rain. To wszystko zaledwie w tydzień, dlatego czekamy na kolejne dobre pomysły.