Steam wprowadza nowe zasady dotyczące miniatur gier

Ekipa Valve ciągle pracuje nad polepszeniem jakości usług w ramach platformy Steam. Wrześniowa aktualizacja zasad nałoży nowe reguły na miniatury gier, które można zakupić w ich sklepie.

29 lipca 2022
Na skróty
 • Valve zmienia zasady związane z miniaturami gier w ich sklepie Steam.
 • Nowe obrazy nie będą mogły zawierać między innymi cytatów z recenzji i ocen.
 • Wyjątkiem od reguły jest ogłoszenie za pomocą miniatur nowej zawartości, choć ta zasada również nie jest wolna od ograniczeń.

Aktualnie zakładka „sklep” na platformie Steam przypomina kolorowy jarmark, w którym deweloperzy szukają różnych sposobów, by zdobyć uwagę zagubionego pośród straganów klienta. Najwyraźniej Valve postanowiło zrobić porządek z miniaturami, bo od września wprowadza aktualizację zasad, które ich dotyczą.

Źródło: Steam

Obecne miniatury rozpraszają użytkowników Steama

Zasady, które zostaną wprowadzone i egzekwowane od 1 września, a są spowodowane chęcią ułatwienia korzystania z platformy użytkownikom – Ci, według argumentacji zawartej w ogłoszeniu, mogą czuć się przytłoczeni i zdezorientowaniu wszechobecnymi rozpraszaczami. Kolejnym powodem jest fakt, że komunikaty te nie zawsze były lokalizowane, przez co część odbiorców nie rozumiała zawartego tam przekazu.

Analiza problemu przeprowadzona przez pracowników zaowocowała stworzeniem przejrzystej listy obostrzeń, do których muszą zostać dostosowane miniatury wszystkich obecnych gier w sklepie. W razie zignorowania nowych reguł produkcja będzie miała ograniczane zasięgi w wyszukiwarce, zwłaszcza w tych cieszących się największym zainteresowaniem – cyklicznych ofertach specjalnych.

Nowe zasady zawarte za pomocą listy

Polityka dotycząca miniatur została dokładnie sprecyzowana, a brzmi dokładnie tak – „Zawartość miniatur z bazowymi zasobami graficznymi jest ograniczona do grafiki gry, nazwy gry i jakiegokolwiek oficjalnego podtytułu. Dla jasności, oznacza to:

 • Żadnych ocen wszelkiego rodzaju, włączając w to oceny na Steam lub z zewnętrznych źródeł informacyjnych.
 • Żadnych nazw nagród, ich symboli lub logo.
 • Żadnych opisów marketingowych dotyczących zniżek, np. tekstów o treści „wyprzedaż” lub „do 90% taniej”.
 • Żadnego tekstu lub obrazów promujących inny produkt. Dotyczy to także promocji kontynuacji lub innych tytułów w obrębie tej samej serii.
 • Żadnego innego niepowiązanego tekstu.
Źródło: Steam

Ze ściśle wyznaczonych zasad został wyodrębniony wyjątek – „Rozumiemy, że partnerzy z radością opowiadają o dużych aktualizacjach i wydarzeniach sezonowych, a klienci często cieszą się na ich widok w miniaturach gier. Mimo że takie treści nie są dozwolone w zasobach bazowych miniatur (patrz: zasada nr 1 wyżej), to dopuszczamy użycie ich w ten sposób poprzez grafiki tymczasowe miniatur z następującymi ograniczeniami:

 • Należy używać grafik tymczasowych – zasoby graficzne z umieszczonym na nich tekstem MUSZĄ zostać przesłane jako grafiki tymczasowe z ograniczeniem czasowym wynoszącym maksymalnie jeden miesiąc.
 • Należy zlokalizować cały tekst – wszelki tekst umieszczony na zasobach graficznych MUSI zostać zlokalizowany przynajmniej na te same języki, które obsługuje gra.
 • Opis tylko nowej zawartości – jedyny dopuszczalny dodatkowy tekst na miniaturze to opis dużej aktualizacji zawartości gry, nowego wydarzenia sezonowego, przepustki bitewnej, DLC lub podobnej nowej zawartości gry.”

W razie konieczności dokładniejszego zgłębienia nowych warunków odsyłam do oficjalnego wpisu Valve, który jest dostępny w języku polskim.

UWaga! Gorące informacje!