fbpx

Steam Deck z ekranem OLED byłby trudniejszy w produkcji, niż zakładamy według Valve

16 marca 2023,
14:39
Arek Grabowski
Steam Deck na półce

Valve wypowiedziało się na temat Steam Decka z ekranem OLED. Produkcja takiego sprzętu byłaby trudniejsza, niż się wydaje. Valve rozumie przy tym ograniczenia obecnie wykorzystywanego ekranu. W wywiadzie dla serwisu PC Gamer wypowiedział się Pierre-Lou Griffais, deweloper Steam Decka. Mówił on, że ekran urządzenia mógłby zostać ulepszony, ponieważ IPS LCD ma pewne ograniczenia, ale zrealizowanie tego niekoniecznie jest prostym zadaniem.

Czy ekran OLED zostanie wprowadzony do Steam Decka?

Według Pierre-Lou Griffaisa ludzie zakładają, że wymiana ekranu w Steam Decku jest czymś prostym. Naprawdę sytuacja pozostaje nieco inna. Ulepszenie konsoli o wyświetlacz OLED to naprawdę trudny proces, a nie tylko wymiana jednej części. Deweloper Valve zwraca uwagę na budowę Steam Decka. Tam wszystko jest „obudowane” wokół wyświetlacza, dzięki czemu uzyskano kompaktowy rozmiar.

Deweloper Valve zwraca uwagę na to, że wprowadzone zostało sporo ulepszeń względem premiery:

Dokonaliśmy już ulepszeń [w zakresie czasu pracy na baterii] między premierą, a teraz. Na przykład umożliwiliśmy rozgrywkę z częstotliwością odświeżania 40 Hz i pracujemy nad tym, by użytkownicy mieli większą kontrolę, jeśli chodzi o żywotność baterii. Stale optymalizujemy też system operacyjny, aby zmniejszać zużycie energii podczas grania w mniej wymagające gry.

Pierre-Lou Griffais, deweloper Steam Decka

Valve skupia się obecnie przede wszystkim na optymalizacji pracy na baterii. Ulepszenie ekranu pozostaje raczej drugorzędną kwestią.