Seria Dark Souls wciąż bez trybu online

Od premiery Elden Ringa minęły już ponad dwa miesiące. Weterani serii zdążyli ukończyć tytuł bez brania kontrolera w ręce, speedrunerzy znaleźli natomiast drogę do przejścia gry bez potrzeby jej uruchamiania. Naturalną koleją rzeczy jest więc fakt, że część graczy zdecyduje się powrócić do starszych produkcji studia FromSoftware. Fanów serii Dark Souls czekają niestety przykre wieści, jak się bowiem okazało, wyłączony w styczniu tryb online wciąż leży, i nie wygląda na to żeby miał ochotę wstać.

28 maja 2022
Na skróty
  • W styczniu tego roku wśród gier z serii Dark Souls wykryty został niebezpieczny błąd w kodzie, umożliwiający hakerom przejmowanie kontroli nad komputerami innych graczy.
  • W odpowiedzi na potencjalne ryzyko, studio FromSoftware wyłączyło tryb online w każdej części gier Dark Souls na PC.
  • Po czterech miesiącach ciszy twórcy zdradzili, że naprawy wciąż trwają, a oficjalny komunikat ze szczegółami otrzymamy już niedługo.

W styczniu tego roku społeczność fanów gier od studia FromSoftware spotkała wyjątkowo bolesna niespodzianka. W kodzie pecetowej wersji gry Dark Souls III odkryto bowiem niebezpieczną lukę, która pozwalała wirtualnym złoczyńcom przejmować kontrolę nad naszym komputerem. Po krótkim czasie okazało się, że owym problemem zakażone były również poprzednie produkcje z serii Dark Souls, dlatego też studio niezwłocznie zadecydowało o zamknięciu serwerów każdej z tych gier, jednocześnie uspokajając graczy, że nadchodzący Elden Ring nie będzie podobnym błędem zarażony.

Elden Ring ukończony, serwery niekoniecznie

Mijały tygodnie, a w tym czasie najnowsza produkcja FromSoftware królowała wśród wszelkich rankingów, podbijając serca nawet największych sceptyków. Szczęśliwe chwile musiały się jednak w końcu skończyć. Spełnieni gracze powrócili więc do szarej rzeczywistości, a wierni fani Soulsów postanowili odświeżyć sobie starsze tytuły studia. Niestety znów zderzyli się oni ze ścianą, gdyż jak się okazało – mimo upływu aż czterech miesięcy – serwery wciąż były zamknięte.

Do akcji postanowił wkroczyć Andy Chalk z serwisu PC Gamer, wysyłając do FromSoftware zapytanie odnośnie stanu prac nad serwerami. Jak się okazało, inicjatywa przyniosła pożądane skutki, gdyż w odpowiedzi dla dziennikarza studio zdradziło, że planuje stopniowo uruchamiać serwery dla każdej z produkcji. Nie poznaliśmy niestety dokładnej kolejności podłączania gier do sieci, nie zarzucono nas również konkretnymi terminami kiedy miałoby to nastąpić. Twórcy podziękowali jednak fanom za wyjątkowe pokłady cierpliwości, obiecując jednocześnie, że już niedługo przekażą nam szczegółowe informacje odnośnie stanu prac nad trybem online.

UWaga! Gorące informacje!