Samsung został pozwany za naruszenie patentów HEVC Essential

Samsung w końcu się doigrał i został pozwany przez firmę MPEG LA. Producent sprzedawał swoje urządzenia wyposażone w opatentowane sposoby kodowania bez odpowiednich licencji.

29 marca 2022

Żyjemy w świecie, gdzie każdy może zgłosić patent i po dokonaniu odpowiedniej opłaty nasz pomysł albo rozwiązanie będzie prawnie chronione. Dzięki temu twórca może mieć pewność, że nikt bezprawnie nie wykorzysta jego własności intelektualnej bez jego zgody (np. licencji). Niestety wielcy gracze globalnego rynku uważają, że mogą być ponad takimi ograniczeniami.

MPEG LA kontra SAMSUNG. Spotkamy się w sądzie

Zgodnie z informacją przekazaną przez firmę MPEG LA w w Landgericht Düsseldorfie w Niemczech wszczęto postępowanie przeciwko Samsung Electronics GmbH. Powodem pozwu jest naruszenie patentów w ramach licencji HEVC, które należą do MPEG. Patenty te mają kluczowe znaczenie dla kodowania cyfrowego filmów HEVC (inaczej nazywanego H.265 i MPEG-H Part 2). Używa się go w urządzeniach, które nie tylko kodują, ale też dekodują filmy do transmisji, odbioru oraz użytkowania w telefonii komórkowej, internecie i telewizji.

Według skargi Samsung Electronics Co. Ltd, która jest firmą macierzystą Samsung Electronics GmbH, była jednocześnie licencjodawcą i licencjobiorcą od jesieni 2014 do marca 2020 roku, kiedy to prawa użytkowania wygasły. Mimo to w Niemczech Samsung dalej oferuje smartfony, telewizory i tablety, które stosują opatentowane sposoby kodowania. Pozew wraz z roszczeniami finansowymi zostały przygotowane przez grupę prawników pod przywództwem Axela Verhauwena z Krieger Mes & Graf v. der Groeben i Gottfrieda Schülla z Cohausz & Florack.

Bartosz Sobolewski

Fan czarnego humoru i gier komputerowych. Łatwo się denerwuje, ale jeszcze łatwiej uspokaja. Narciarz, żeglarz bez patentu, gracz i żartowniś. Wolne chwile spędza przy serialach, grach albo ciekawej książce.
UWaga! Gorące informacje!