fbpx

Resident Evil: Village bez Denuvo. Capcom usunął kontrowersyjne zabezpieczenia DRM

11 kwietnia 2023,
14:39
Arek Grabowski
Lady Dimitrescu w Resident Evil: Village obok kilku zjaw

Capcom usunął DRM Denuvo z Resident Evil: Village na Steamie. Ta technologia według doniesień powodowała pewne problemy i znacząco obniżała wydajność gry. Dziś pojawiła się nowa aktualizacja gry, która całkowicie usuwa DRM, o czym donosi serwis Dark Side of Gaming.

Brak Denuvo w obecnej wersji Resident Evil: Village potwierdza również SteamDB. Dziś dodano tam wpis „Removed 3rd-Party DRM – Denuvo Anti-tamper”, który odnosi się do powyższej gry. Prawdopodobnie taka zmiana zachęci graczy, by kupić wersję na Steama – wcześniej oferowała ona niższą wydajność niż inne platformy.

Jak DRM Denuvo wpłynął na Resident Evil: Village i dlaczego został usunięty?

Resident Evil: Village zostało wydane w 2021 roku i już od momentu premiery gracze narzekali na poważne problemy z wydajnością. Już wtedy niektórzy spekulowali, że działające Denuvo może mieć takie właśnie skutki. Kilka miesięcy po premierze wszystko się potwierdziło, ponieważ „spreparowana” wersja gry bez zabezpieczenia działała znacznie lepiej niż oryginał.

Początkowo Resident Evil: Village na Steamie miało zarówno Denuvo, jak i zabezpieczenie przed kopiowaniem od Capcomu. Nie było do końca oczywiste, czy oba programy działają jednocześnie, czy są one połączone w jedno oprogramowanie. Najważniejsze jest to, że zabezpieczenia powodowały problemy z wydajnością, co zauważył między innymi redaktor technologiczny serwisu Digital Foundry, Richard Leadbetter.

Twórcy gry co miesiąc wydawali kolejne łatki mające poprawić działanie gry. Niestety nie przynosiło to oczekiwanych skutków i ostatecznie Denuvo zostało całkowicie usunięte. Resident Evil: Village powinno od tego momentu działać znacznie lepiej.