fbpx

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft zostało ponownie zablokowane przez CMA

26 kwietnia 2023,
15:39
Arek Grabowski
Logo Microsoftu na szyldzie salonu

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft zostało ponownie zablokowane przez brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA). Wiele miesięcy dochodzenia poskutkowało ostatecznym raportem na temat transakcji zakupu studia za 69 miliardów dolarów.

Urząd ds. Kontroli i Rynków w środę powiedział, że transakcja została uniemożliwiona, ponieważ CMA boi się o „zmianę przyszłości szybko rozwijającego się rynku gier w chmurze, prowadząc do zmniejszenia innowacji i mniejszego wyboru dla graczy przez nadchodzące lata”. Ta decyzja jest jedną z najbardziej znaczących dla Microsoftu zaraz obok UE i Federalnej Komisji Handlu USA. Firma jednak już teraz potwierdziła, że będzie się odwoływać.

Dlaczego przejęcie Activision Blizzard zostało zablokowane przez CMA?

Brytyjski regulator opisał dość szczegółowo swoją decyzję. Microsoft jest oczywiście rozczarowany całą sytuacją i zamierza się odwoływać w najbliższym czasie. CMA oparło swoją decyzję na usłudze Game Pass oraz grze w chmurze.

Transakcja wzmocniłaby przewagę Microsoftu na rynku, dając mu kontrolę nad ważnymi treściami, takimi jak Call of Duty, Overwatch i World of Warcraft. Dowody dostępne dla CMA wskazują, że w przypadku braku fuzji Activision zaczęłoby dostarczać gry za pośrednictwem platform chmurowych w przewidywalnej przyszłości.

Chmura pozwala brytyjskim graczom uniknąć kupowania drogich konsol do gier i komputerów PC oraz daje im znacznie większą elastyczność, oraz wybór co do sposobu grania. Pozwolenie Microsoftowi na zajęcie tak silnej pozycji na rynku akurat w momencie, gdy zaczyna się on szybko rozwijać, groziłoby osłabieniem innowacji, które są kluczowe dla rozwoju tych możliwości.

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków

Activision zakomunikowało, że będzie pracować z Microsoftem nad odwołaniem i skrytykowało CMA za to co nazwało „niedźwiedzią przysługą dla obywateli Wielkiej Brytanii”. Rynek gier konsolowych nie jest już przeszkodą dla tej transakcji. Teraz CMA skupia się na sektorze rozgrywki w chmurze, który miałby niejako zostać „przejęty” przez Microsoft.

Ta decyzja Urzędu ds. Konkurencji i Rynków zdecydowanie nie jest ostateczna, o czym wspomniał również Bobby Kotick, dyrektor generalny studia Activision Blizzard. Prawdopodobnie sprawa będzie kontynuowana po odwołaniu, które wystosuje Microsoft.