Pro Evolution Soccer zmienia się w eFootball – będzie darmowy, e-sportowy i cross-platformowy

Firma Konami poinformowała, że nie doczekamy się gry PES 2022. Zamiast tego japoński wydawca startuje z nową marką: eFootball. Gra, chociaż oparta na dziedzictwie Pro Evolution Soccer, ma otrzymać nowy silnik i kłaść silny nacisk na aspekty e-sportowe.

21 lipca 2021
Na skróty
  • Pro Evolution Soccer zmienia się w eFootball.
  • Gra będzie udostępniona w modelu free to play i zadebiutuje jesienią tego roku.
  • eFootball będzie dostępny na PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Microsoft Store (PC), Steam, iOS oraz Android.
  • Infrastruktura sieciowa tytułu będzie oferowała cross-play między wszystkimi dostępnymi platformami.

Konami zdecydowało się na rebranding swojej flagowej serii gier sportowych. Ostatnia odsłona serii otrzymała tytuł eFootball PES 2020. Teraz japoński producent postanowił uprościć nazewnictwo, pozostawiając w tytule samo eFootball. Zmiany te jednak nie są tylko kosmetyczne. Twórcy zaprezentowali oficjalny roadmap, czyli kalendarium wdrażania zmian i przejścia obecnego tytułu do nowego formatu. Osoby posiadające już eFootball PES 2020 otrzymają zbiorczą aktualizację, zmieniającą ich grę w eFootball.

Screenshot z gry eFootball PES 2020

Roadmap eFootball – jak gra będzie się zmieniać?

Pierwszy etap zmian zostanie wprowadzony wczesną jesienią. Dotychczasowy silnik gry zostanie wówczas podmieniony na nowy, mocno zmodyfikowany Unreal Engine 4. Według twórców nowa technologia pozwoli wprowadzić o wiele bardziej realistyczne zestawy animacji zawodników niż dotychczas. Za ich użycie w grze ma odpowiadać system Motion Matching, w realistyczny sposób dobierający dostępne dla zawodnika animacje w zależności od sytuacji na boisku i komend gracza. W nowych sesjach motion-capture wzięli udział tak utytułowani zawodnicy, jak Andrés Iniesta i Gerard Piqué. Zaraz po przejściu na nowy silnik dostępne będą tylko rozgrywki lokalne oraz gra online między generacjami (PS4 z PS5, Xbox One z Series X|S). W tym momencie twórcy skupią się na sprawnym łataniu napotkanych błędów i przygotowaniu kolejnego etapu aktualizacji.

Roadmap gry eFootball

Faza druga aktualizacji zostanie udostępniona późnią jesienią. Otwarte zostaną ligi online i tworzenie własnej drużyny. Funkcje sieciowe rozszerzą się ponadto o rozgrywki cross-platformowe, między PC i konsolami. Gracze otrzymają również dostęp do karnetu nagród Match Pass, w ramach którego będą mogli odblokowywać różne nagrody za swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Ostatni etap planowany jest na zimę. Wówczas do rozgrywek cross-platformowych włączone zostaną urządzenia mobilne, które dostaną również wsparcie dla kompatybilnych kontrolerów bluetooth. W zimie planowany jest także start regularnych turniejów e-sportowych dla nowego tytułu.

Maciej Żbik

Miłośnik retro zafascynowany technologią starszą niż on sam. Kolekcjonuje konsole do gier oraz gry, o każdej z osobna stara się umieć powiedzieć to i owo. Jego ulubioną rozrywką jest zgłębianie wiedzy na interesujące go tematy, potrafi przesiadywać godzinami na dedykowanych portalach Wiki. Z gier lubi wszystkie gatunki poza sportowymi i strategicznymi. Król parkietu w „Just Dance”.
UWaga! Gorące informacje!