fbpx

Powstał patent na nietypowy kontroler do gier

Takiego pomysłu w przypadku kontrolerów podpinanych do komputera jeszcze nie było. Czy część od myszki umieszczona w uchwycie ma szansę zmienić sposób grania za pomocą pada?

Wiele osób używa pada do gry na komputerach i choć jest wielu producentów nie wszystkie gry są idealnie zoptymalizowane pod kontrolery. Teraz firma QTech Innovations ma ciekawy pomysł jak obejść ten problem.

Pad z kółkiem do scrollowania, czyli czego to ludzie nie wymyślą

Choć wiele gier na komputer daje dziś możliwość używania kontrolera podobnego to tych od konsoli to jednak ze względu na ograniczoną ilość wyjść (przycisków) nie da się nimi zrobić wszystkiego. Szybka zmiana czarów z listy, przewinięcie długiego listu albo poruszanie się po menu często wymaga użycia kółka w myszce. Może to być problematycznie zwłaszcza, gdy jesteśmy w trakcie walki, podczas której każda sekunda ma znaczenie. Na tak zwany „chłopski rozum” wystarczy dodać przyciski, ale na pomysł QTech Innovations nikt jeszcze chyba nie wpadł. Postanowili oni umieścić kółko do przewijania w prawym chwycie.

Patent pada ze scrollem
Rysunek patentowy

Jako że patent ten należy do QTech Innovations, wątpliwym jest, że trafi on do kontrolerów Xboxa albo PlayStation. Co prawda na rysunku patentowym ewidentnie widnieje DualShock 4 od Sony, ale jest to zapewne spowodowane jego rozpoznawalnością. Jeśli kiedykolwiek zostanie on wdrożony firma będzie musiała wykonać własny kontroler aby uniknąć problemów. Chociaż na rynku istnieje wiele rodzajów padów do komputerów to większość zamyka się w standardowych dwóch gałkach, ośmiu przyciskach zgrupowanych po cztery i czterech triggerach. Dodatek w postaci scrolla może być ciekawym urozmaiceniem. Podobnym pomysłem było umieszczenie łopatek w tylnej części pada Xbox Elite z 2015 roku.

Xbox Elite
Kontroler Xbox Elite