Powrót legendy! Trylogia GTA 3D doczeka się remastera

Claude, Tommy Vercetti i CJ powracają! Rockstar szykuje remaster trylogii GTA 3D. Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition wyjdzie jeszcze w tym roku.

11 października 2021
Na skróty
  • GTA 3, Vice City oraz San Andreas doczekają się remastera.
  • Stare wersje tych gier w tym tygodniu przestaną być dostępne cyfrowo.
  • Premiera jeszcze w tym roku, ale to wersje konsolowe są priorytetem – inne platformy będą musiały poczekać.

Krążące od paru miesięcy plotki w końcu się potwierdziły! Klimat starych gier z serii GTA był nie do podrobienia (w końcu kto nie kręcił hydrą beczek z podkładem klasyków z radia K-DST albo nie walczył z zastępami wojska i policji?). Jednak pomimo sentymentu, jakim wielu graczy darzy te tytuły, nie da się ukryć, że mają już one swoje lata i przydałoby się ich odświeżenie. Rockstar ogłosił odnowioną trylogię Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition (w skład której wchodzą GTA III, Vice City i San Andreas). Dość skromnie, ale do tego nas przyzwyczaili. Wypuścili krótki trailer oraz oficjalną wiadomość na Twitterze.

Klasyka GTA w nowej odsłonie

Według doniesień za odnowienie gier odpowiedzialny jest szkocki oddział Rockstar Dundee. Pod względem rozgrywki nie zapowiadają wiele zmian, nie będą to bowiem zupełnie nowe gry (jak miało to miejsce w przypadku gry Mafia), a raczej podrasowane klasyki. Zmiany obejmą między innymi grafikę, która ma być mieszanką starego i nowego, pozostając jednak blisko oryginałów. Całość będzie śmigać na Unreal Engine 4, ze wsparciem dla tekstur wysokiej rozdzielczości, 4K oraz HDR. Jest to o tyle ciekawe, że gry wydawane od 2006 roku działały na autorskim silniku Rockstar o nazwie RAGE. Poza tym zmianom ulegnie sterowanie i HUD, który ma zostać dostosowany do współczesnych gier (cokolwiek to oznacza), ale według zapewnień firmy doznania z gry będą podobne do oryginału.

Według zapowiedzi jeszcze w tym roku (między końcem października a początkiem listopada) gry mają trafić na konsole PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch, PC, Google Stadia oraz smartfony/tablety z iOS i Androidem. Twórcy nie ukrywają jednak, że to wersje konsolowe są priorytetem i prawdopodobny jest fakt, że gracze PC oraz mobilni będą musieli poczekać na swoje porty nieco dłużej. Choć nie jest to jeszcze potwierdzone, seria ma pojawić się wyłącznie w dystrybucji cyfrowej, ale cena ciągle pozostaje tajemnicą. Od sukcesu sprzedaży odnowionej serii uzależnione są prace nad remasterem Red Dead Redemption, które ukazało się na konsolach PlayStation 3 oraz Xbox 360, więc jest o co walczyć. Dodatkowo opublikowano grafiki osiągnięć do zdobycia, które zamieszczamy dla was w galerii. O ile zakład, że któryś dotyczy zdalnie sterowanego helikoptera albo pociągu?

Lista Achievmentów gta 3
Achievementy GTA III

Stare do kosza?

Co więcej ogłoszono także inną wiadomość: w tym tygodniu (11-17 października) z dystrybucji cyfrowych zaczną znikać oryginalne wersje gier GTA 3, Vice City oraz San Andreas. Dotyczy to zarówno edycji PC, jak i konsolowych. Przypuszczam, że jest to spowodowane chęcią unikania pomyłek ze strony kupujących, a także usunięciem wewnętrznej konkurencji pomiędzy starymi i nowymi wersjami. Więc jeśli chcecie ograć klasyczne odsłony, teraz macie ostatnią szansę, by je zdobyć. Dostępne są między innymi na Steamie i Rockstar Games, ale jak mówiłem – nie potrwa to długo.

Szczerzę liczę, że gry będą równie wspaniałe jak wtedy, gdy ogrywałem je pierwszy raz, a co do twórców: All we had to do was remake the damm games, CJ! Więc trzymam kciuki!

W nadchodzących tygodniach otrzymamy mnóstwo nowych informacji o wszystkich trzech grach, so stay tuned, bo na pewno będziemy was informować na bieżąco.

UWaga! Gorące informacje!