Podsumowanie konferencji ADATA i XPG. Wśród nowości moduły RAM DDR5 z prędkością 12600 MHz

ADATA i XPG podczas konferencji prasowej online zaprezentowali swoje najnowsze produkty. Ogłoszono pracę nad m.in. pamięciami RAM DDR5, laptopami, zasilaczami, dyskami i słuchawkami. Jednym słowem ogromna ilość ciekawego sprzętu.

7 sierpnia 2021
Na skróty
  • Tajwańska firma ADATA ogłosiła pracę nad nowymi produktami.
  • Wśród nowości znajdziemy m.in. moduły pamięci RAM DDR5 o prędkości nawet 12 600 MHz.
  • Ceny oraz dokładne daty premiery pozostają nieznane, choć wiemy już, że będzie to 2021.

Tajwańska firma ADATA ogłosiła pracę nad nowymi produktami podczas konferencji prasowej online. Niestety nie poznaliśmy wielu szczegółów dotyczących tych sprzętów. Są to zupełnie świeże koncepcje spod znaków ADATA oraz XPG. Ceny oraz dokładne daty premiery również pozostają nieznane, choć wiemy już, że będzie to 2021.

Co nowego od ADATA i XPG?

Pierwszym z zaprezentowanych produktów spod znaku ADATA jest karta pamięci SDXC z prędkością pobierania 800 MB/s i odczytu na poziomie 700 MB/s. Kolejny to dysk zewnętrzny SSD USB4 z prędkością nawet 4000 MB/s, gdzie zastosowano autorskie chłodzenie ADATA. Tajwańska firma zapowiedziała również dyski typu PCIe 4.0 z serii Legend, które tworzone są z myślą o profesjonalnym zastosowaniu. Ich szybkość sięga 7400 MB/s. Ostatnią nowością z linii ADATA mają być moduły pamięci RAM DDR5 z częstotliwością do 8400 MHz w porównaniu do typowych 3200 MHz obecnych DDR4. Ich pojemność wyniesie do 64 GB i będzie działać przy napięciu 1,1 V.

Wygląd sprzętu ADATA i XPG

Teraz przejdziemy do nowości spod znaku XPG. Pierwszym z nich jest laptop do gier XPG Xenia 14, który wyposażony ma być w procesor Intel Core i5 lub i7 11. generacji ze zintegrowaną grafiką Intel Iris XE. Nie zabraknie w nim pamięci RAM 16 GB DDR4 i dysku SSD PCIe 4. Gen o pojemności 512 GB. Kolejnym i zarazem ostatnim z zaprezentowanych laptopów jest XPG Xenia 15. Ma być on uzbrojony w najnowszy 8-rdzeniowy procesor Intel Core i7 Tiger Lake H i kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3070 oraz 32 GB RAM DDR4, a także dysk SSD XPG 4. generacji o pojemności 1 TB.

Specyfikacje pamięci RAM

Następna generacja modułów DDR5 spod rąk XPG, która powinna trafić do sprzedaży przed końcem roku, osiągnie zawrotną prędkość 12 600 MHz. Zaprezentowano też pełen zestaw dysków SSD 4. generacji, które mają osiągać szybkości do 7400 MB/s. Dostępna jest również seria zasilaczy XPG CYBERCORE Platinum z ultracichym wentylatorem 120 mm oraz mocą 850 W i 1000 W. Ostatnią już nowością są słuchawki XPG Precog Aero, które wyposażono w przewód USB-C w paśmie 2,4 GHz do użytku we wszystkich typach konsol, PC-ów i telefonów komórkowych. Warto wspomnieć też o najnowszym oprogramowaniu do tych właśnie sprzętów, i nie tylko, o nazwach XPG Prime oraz XPG Grit.

Maciej Krause

Fan sprzętu komputerowego i technologii, który interesuje się wszystkim co z tymi zagadnieniami związane. Ponadto człowiek pełen nieposkromionej ambicji z ciekawością podchodzący do nowych wyzwań. W wolnym czasie stawia czoła bossom w grach wideo i nałogowo pokonuje kolejne kilometry na dwóch kółkach.
UWaga! Gorące informacje!