Gry planszowe przyciągają do hobby coraz szersze grono odbiorców. Nierzadko gracze posługują się rozmaitymi terminami, w których nowym ciężko się połapać. Jednym z tych sformułowaniem są planszówki Euro. Co to jest oraz co oznacza? Wielu nowych w temacie zadaje sobie to i wiele innych pytań. Czujemy się wręcz zobligowani, aby rozjaśnić tego typu wyrażenia, co pozwoli sprawniej poruszać się w naszym małym świecie.
Planszówki Euro. Co to za gry oraz co powinieneś wiedzieć?
Planszówki to, wbrew pozorom, bardzo szerokie pojęcie. Weterani używają różnych sformułowań, a przemierzając Internet możemy natknąć się na różne terminy typu: gry Ameritrash, a nawet gry Euro. Co to jest i o co w tym chodzi? W końcu akcja w grach Euro niekoniecznie musi mieć miejsce na terenie Europy, nie musiała również powstać na terenie Unii Europejskiej. Rozwiejmy zatem do końca wszelkie wątpliwości. Ameritrash to nie gra, którą wyciągnięto ze śmietnika. To jednak temat na inną okazję.
By nie przytłoczyć nadmiarem informacji, dziś skupimy się na terminie planszówek Euro. Co to jest planszówka Euro? To gatunek gier, które charakteryzują się względnie prostymi zasadami oraz relatywnie krótkim czasem gry. Tego typu tytułom często towarzyszy dość wysoki poziom abstrakcji (mechanicznie wszystko ma być spójne i dopięte na ostatni guzik, nawet jeżeli zakrawa to o granice absurdu).
Minimalizowanie losowości, zoptymalizowanie ruchów oraz nacisk na gromadzenie punktów to cechy, które w pierwszej kolejności występują w grach Euro. Co to oznacza? Że w tego typu planszówkach będziemy dążyli do uzyskania jak najlepszego wyniku i w dużej mierze skupimy się na założonych przez nas celach.
Za ojczyznę Eurogier uważa się Niemcy. To właśnie tam gry planszowe tworzono już w XIX wieku. Prawdziwym przełomem okazał sie tytuł Osadnicy z Catanu autorstwa Klausa Teubera. Tę produkcję przetłumaczono na 30 języków, a na świecie sprzedało się ponad 15 milionów egzemplarzy. Warto wiedzieć, że to właśnie w Niemczech przyznawane są jedne z bardziej prestiżowych nagród planszowych – Spiel des Jahres oraz Deutscher Spele Preis.
Krótka kołderka w grach Euro. Co to znaczy?
Przemierzając różne grupy społecznościowe, czytając recenzje, niejednokrotnie spotkamy się z zabawnym sformułowaniem, że gra ma krótką kołderkę. Zwykle określenie to stosowane jest w przypadku gier Euro. Co to znaczy, że gra okryta jest krótką kołderką i skąd się to w ogóle wzięło?
To zabawne określenie stosowane jest w przypadku planszówek, w których mamy np. ograniczoną liczbę tur lub zasobów. W rezultacie gracz nie jest w stanie wykonać tak dużej liczby akcji, jaką by chciał. Nierzadko uczestnik rozgrywki wykonując jedną akcję, musi zrezygnować z wykonywania innej.
„Eurosuchar”, czyli planszówki z czerstwą otoczką
Oto kolejny element naszej wycieczki zapoznawczej. Tym razem na tapetę wrzucamy temat „eurosucharów”. Im głębiej w las zwany planszówkami, tym ciemniej. Oznacza to, że będziemy trafiać na coraz to rozmaitsze określenia.
Nie inaczej jest w przypadku suchego Euro. Co to za zwrot, zapytacie? „Eurosucharem” określamy w szczególności te gry, które są nad wyraz nieklimatyczne, trudne, wręcz ciężkie. Dawniej określenie to miało negatywny, prześmiewczy wydźwięk. Obecnie jest to neutralne wyrażenie kategoryzujące grę.
Przykłady gier Euro
Baza gier Euro jest niewyobrażalnie wielka, dlatego nie będziemy wyszczególniać ich wszystkich. Postanowiliśmy jednak przytoczyć kilka przykładów, przy których lubimy spędzać czas:
- Zamki Toskanii
- Puerto Rico
- Barrage
- Na skrzydłach
- Endeavor: Wiek Żagli
- Władcy Ziemi
- Age of Steam
- Ark Nova
- Tiletum
- Great Western Trail
- Bot Factory
- Brass
- Karczma pod Pękatym Kuflem
Naturalnie można by tak wymieniać bez końca, jednak kompletnie mija się to z celem. Ostatecznie dobór tytułów należy zawsze dyktować swoimi preferencjami i upodobaniami. Gry Euro może i nie są zbyt klimatyczne, co nie zmienia faktu, że nie mogą godnie prezentować się na stole.