Overwatch – do gry zmierza możliwość cross-playu

Gry multiplayer trafiające na różne platformy często mają ten problem, że korzystając z peceta, nie możemy zagrać ze znajomymi, którzy preferują konsole. Tak też jest na razie w Overwatchu, ale nadchodząca aktualizacja ma to zmienić.

10 czerwca 2021
Na skróty
  • Do Overwatcha ma wkrótce trafić opcja cross-playu.
  • Gracze konsolowi będą musieli założyć konto na Battle.net, aby mieć do niej dostęp.
  • Cross-play nie będzie obejmował trybu Rywalizacji w grze.

Overwatch zadebiutował już ładnych parę lat temu, ale do tej pory gracze korzystający z różnych platform nie mieli możliwości dołączenia do wspólnej gry. Wielu ucieszy więc oficjalna wiadomość, że już wkrótce tytuł zostanie zaktualizowany o opcję cross-playu, która pozwoli użytkownikom pecetów, Xboxa, PlayStation oraz Nintendo Switch wziąć udział w tych samych rozgrywkach. Dokładna data debiutu aktualizacji nie została jeszcze podana, ogłoszono za to, że każda osoba, która zaloguje się do gry przed końcem 2021 roku, otrzyma za darmo Golden Loot Box.

Cross-play w Overwatchu – co warto wiedzieć?

Opcja cross-playu brzmi pięknie w teorii, ale Blizzard podał też kilka zasad, do których należy się zastosować, aby działała w praktyce. Przykładowo, jeśli jesteście użytkownikami konsol, będziecie musieli najpierw założyć konto na stronie Battle.net i połączyć je ze swoim sprzętem. Wskazówki, jak to zrobić, można znaleźć na oficjalnym ogłoszeniu od Blizzarda na ten temat. Gracze korzystający z PC już takim dysponują, dlatego ich to nie dotyczy i właściwie nie muszą robić nic dodatkowego. Ci ostatni nie mogą jednak całkowicie wyłączyć cross-playa, choć użytkownicy konsol otrzymają taką możliwość, nadal mogąc grać wyłącznie z osobami dysponującymi taką samą platformą.

Łączy się to z zasadami przydzielania graczy do poszczególnych meczów. Grupa składająca się z graczy pecetowych i konsolowych trafi do puli, która parowana będzie wyłącznie z graczami pecetowymi. Nie zadziała to niestety w drugą stronę, tzn. gracze pecetowi (niezależnie, czy będą mieli w swojej grupie osoby korzystające z konsol, czy nie) nie trafią do puli przeznaczonej dla graczy konsolowych.

Kolejną istotną kwestią jest sprawa rankingów, takich jak Top 500 Leaderboards. Pojawią się osobne kategorie dla użytkowników PC, użytkowników konsol z włączonym cross-playem oraz użytkowników konsol z wyłączonym cross-playem. I wreszcie dochodzimy do tego, jak cross-play będzie łączył się z różnymi trybami gry Overwatch. Okazuje się, że skorzystamy z tej funkcji w każdym przypadku oprócz trybu Rywalizacji (Competitive), gdzie nie pojawi się mieszanie graczy pecetowych i konsolowych ze względu na utrzymanie odpowiedniego balansu meczów. Planowany do Overwatcha cross-play znajduje się aktualnie na etapie bety, więc jego elementy mogą ulec jeszcze zmianie.

Dorota Żak

Na liście jej ulubionych zajęć znajdzie się nałogowe oglądanie filmów, a później opowiadanie o nich każdemu, kto ma ochotę słuchać. W wolnym czasie siedzi gdzieś z kubkiem dobrej herbaty albo kawy. Dalej smuci ją zakończenie trylogii Mass Effect, ale gdyby do końca życia miała grać tylko w jedną grę, pewnie padłoby na Fallout: New Vegas.
UWaga! Gorące informacje!