NVIDIA zapłaciła grzywnę związaną z kryptowalutami

NVIDIA zapłaciła grzywnę w wysokości 5,5 miliona dolarów ze względu na zatajenie wpływu rynku kryptowalut na jej przychody.

9 maja 2022
Na skróty
  • NVIDIA została ukarana grzywną przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.
  • Wysokość grzywny wynosi 5,5 miliona dolarów.
  • Firma zapłaciła rzeczoną kwotę, jednak nie odniosła się do zarzutów.

NVIDIA, jedna z czołowych firm rynku technologicznego specjalizująca się w produkcji kart graficznych przeznaczonych między innymi dla graczy, została ukarana grzywną w wysokości 5,5 miliona dolarów. Decyzję podjęła Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Przyczyną tak wysokiej kary jest zatajenie wpływu wydobywania kryptowalut na znaczące zwiększenie sprzedaży kart graficznych. To właśnie karty graficzne część entuzjastów wirtualnych walut wykorzystuje do „kopania” preferowanych przez siebie cyfrowych pieniędzy.

NVIDIA układy scalone z bliska
Źródło: biblioteka zdjęć NVIDIA

Raport finansowy NVIDII za 2018 rok

Grzywna została nałożona w związku z raportem finansowym firmy udostępnionym na rok fiskalny 2018. W rzeczonym roku przedsiębiorstwo uzyskało znaczący wzrost przychodów w segmencie kart graficznych do gier, jednak nie poinformowało inwestorów o prawdopodobnej przyczynie tego zjawiska. Urządzenia docelowo służące do uruchamiania najnowszych tytułów w najwyższych detalach były kupowane nie przez graczy, a górników, którzy wykorzystywali je w celu wydobywania kryptowalut.

Siedziba firmy NVIDIA
Źródło: biblioteka zdjęć NVIDIA

NVIDIA poniosła karę, ale nie przyznała się do winy

Instytucja orzekła, że doszło do naruszenia ustawy o papierach wartościowych z 1993 roku i przepisów o giełdach papierów wartościowych z 1934 roku. Komisja tłumaczyła decyzję uniemożliwieniu inwestorom ustaleniu prawdopodobieństwa, w jaki sposób dotychczasowe wyniki mogą przełożyć się na przyszłe rezultaty giganta. Taki ruch mógł skutecznie utrudnić podjęcie racjonalnych decyzji inwestycyjnych związanych ze spółką.

Firma zapłaciła grzywnę, nie odnosząc się do zarzutów ani w sposób twierdzący, ani przeczący.

UWaga! Gorące informacje!