Noctua NH-D12L – nowe chłodzenie dla naszego procesora

Firma Noctua wprowadza na rynek swoje najnowsze chłodzenie dla procesora. NH-D12L powinien pasować do większości typów obudów, a przy tym ma być niezwykle wydajny.

5 kwietnia 2022

Firma Noctua zaprezentowała dzisiaj swoje najnowsze chłodzenie procesora NH-D12L i odpowiadający jej 120 mm wentylator NF-A12x25r. Omawiane produkty od tego producenta są już dostępne w sprzedaży na platformie Amazon:

Do tej pory wszystkie nasze chłodnice 120 mm miały wysokość 158 mm, ale od niedawna coraz więcej obudów komputerowych obsługuje tylko do 150, a nawet 145 mm — w tym miejscu wkracza NH-D12L. Zwykłe obniżenie jednego z naszych istniejących modeli nie wchodziło w grę, ponieważ standardowy kwadratowy wentylator 120 mm powodowałby wiele problemów z radiatorami lub osłonami płyty głównej. Właśnie dlatego wymyśliliśmy tę nowatorską konstrukcję dwuwieżową i okrągłą wersję wentylatora NF-A12x25, który można zainstalować bardzo nisko między dwiema wieżami – zwycięska kombinacja, która zapewnia imponujące wyniki w tej klasie wysokości.

Noctua

Noctua NH-D12L – chłodzenie procesora dla każdego

Podczas gdy zwykłe 120-milimetrowe chłodzenia procesorów Noctua mają 158 mm wysokości, NH-D12L mierzy tylko 145 mm. Dzięki temu pasuje nie tylko do szerokiej gamy obudów serwerowych 4U do montażu w stelażu i wielu modeli typu tower, które nie są wystarczająco szerokie dla jednostek 158 mm, ale także do niektórych większych jednostek typu Small Form Factor (SFF) i Mini-ITX. Pomimo zmniejszonej wysokości, NH-D12L z łatwością przewyższa chłodnice 92mm. Może nawet zwiększyć znane jednostki 120 mm, takie jak NH-U12S i często zbliża się do wielokrotnie nagradzanego flagowego modelu Noctua 120 mm NH-U12A. Dzięki asymetrycznej konstrukcji, NH-D12L nie wystaje poza gniazda pamięci RAM na płytach głównych z procesorami Intel LGA1700, LGA1200, LGA115x oraz AMD AM4 i AM5, co zapewnia łatwy dostęp do modułów i 100% zgodność z modułami DIMM z wysokimi rozpraszaczami ciepła lub oświetleniem RGB.

Chłodzenie i opakowanie
Źródło: Noctua

Wprowadzony w 2018 roku wentylator Noctua NF-A12x25 jest powszechnie uważany za najlepszy wentylator 120×25 mm na rynku. Wariant z okrągłą ramą zastosowany w NH-D12L zapewnia tę samą słynną, cichą wydajność co starszy model. NH-D12L jest dostarczany z dodatkową parą zacisków wentylatorów, których można użyć do zainstalowania drugiego z coolerów NF-A12x25r PWM z przodu lub z tyłu stosu żeber. Należy jednak zauważyć, że drugi zwykle znajduje się na górze panelu RAM lub I/O, zwiększając w ten sposób całkowitą wysokość ponad 145 mm.

Zestaw z Noctua NH-D12L został uzupełniony o pastę termoprzewodzącą NT-H1, 6-letnią gwarancję producenta i wielogniazdowy system mocowania SecuFirm2, który obsługuje już najnowsze gniazdo Intel LGA1700, a także nadchodzącą platformę AMD AM5.

Ustrzel grową okazję

GAMESGURU

Fan sprzętu komputerowego i technologii, który interesuje się wszystkim co z tymi zagadnieniami związane. Ponadto człowiek pełen nieposkromionej ambicji z ciekawością podchodzący do nowych wyzwań. W wolnym czasie stawia czoła bossom w grach wideo i nałogowo pokonuje kolejne kilometry na dwóch kółkach.
UWaga! Gorące informacje!