Nie żyje Jan Rabson znany z serii Leisur Suit Larry

17 października 2022,
17:43
Maksymilian Matuszak

Zmarł Jan Rabson czyli jeden z najlepszych aktorów głosowych, wystąpił w takich produkcji jak Auta i WALL-E. Gracze znają go z serii Leisur Suit Larry.

kadr z LSL 6
Na skróty
  • Zmarł Jan Rabson, jeden z najbardziej uznanych aktorów głosowych.
  • Gracze kojarzą go z roli Larry’ego z serii Leisur Suit Larry.

Leisur Suit Larry to komediowo-przygodowa seria gier typu point and click. Historia przedstawia przygody Larry’ego, który w kryzysie wieku średniego szuka nowych wrażeń. Łysiejący bohater z marnym skutkiem stara się poderwać różne kobiety. Głosu użyczył mu Jan Rabson, który 13 października zmarł w wieku 68 lat. Rodzina tą smutną wiadomość przekazała następnego dnia.

Jan Rabson, czyli głosy wielu postaci

Jan Rabson był amerykańskim aktorem dubbingowym, który swoje pierwsze kroki w karierze stawiał na East Meadow w Nowym Jorku. Swojego głosu użyczał przez trzy dekady. Pierwszy występ zaliczył w bajce Unico, jednak jego pierwszą dużą rolą była główna postać z gry Leisure Suit Larry 6: Shape Up or Slip out!, której premiera odbyła się 1987 roku.

Dalej jego kariera potoczyła się szybko. Dwa lata później wystąpił w animacji Toy Story. Nadal możemy go usłyszeć np. w oscarowej produkcji WALL-E. Jan Rabson zagrał również Złomka w trylogii Auta oraz spin-offie stworzonym specjalnie dla jego postaci. Aktor nie zapomniał o swoich początkach i łącznie 11 razy wszedł w rolę kultowego Larry’ego.

Śmierć Jana Rabsona odbiła się na całym świecie kinematografii, z wielu miejsc przybywa coraz to więcej kondolencji.

Robot WALL-E z filmu
Disney / Pixar