Intel oficjalnie prezentuje swoje układy graficzne dla graczy – oto ARC

O nadchodzących, dedykowanych układach graficznych od Intela słyszeliśmy już od dawna. Teraz firma przedstawia pierwsze konkretne informacje dotyczące nowej linii produktowej, w tym nazwy kodowe układów oraz datę premiery.

17 sierpnia 2021
Na skróty
  • Nowa marka dedykowanych układów graficznych firmy Intel otrzyma nazwę Intel ARC.
  • Pierwsze produkty tej linii pojawią się na rynku już w pierwszym kwartale 2022 roku.
  • Intel zdradza, iż ma już w planach na co najmniej trzy kolejne generacje swoich kart graficznych.

Konkurencja i różnorodność wyboru są zwykle korzystne dla konsumenta. O planach Intela na temat poważnego wejścia na rynek dedykowanych układów graficznych mogliśmy usłyszeć już od dawna. Teraz „niebiescy” ujawnili kolejne informacje odnośnie do swojej nowej linii produktowej. Już na początku przyszłego roku, wybierając kartę graficzną, oprócz Radeonów od AMD i GeForce od Nvidii konsumenci będą mogli też sięgnąć po ARC od Intela.

Intel ARC oparte na architekturze Xe HPG

Według firmy ich wizją jest zagwarantować graczom i twórcom na całym świecie bezproblemowe doświadczenia związane z grami i kreowaniem treści multimedialnych. Ma to być zapewnione poprzez dostarczanie wydajnych i innowacyjnych układów graficznych. Z czasem rodzina układów ARC ma poszerzyć się również o układy mobilne i prawdopodobnie sprzęt dedykowany stacjom roboczym do obróbki grafiki (jak Nvidia Quadro i AMD RadeonPRO).

Logo marki Intel ARC

Nowe karty graficzne ze stajni „niebieskich” mają pojawić się na rynku już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Mają wspierać sprzętowy ray tracing, supersampling oparty na sztucznej inteligencji oraz pełne wsparcie dla najnowszych bibliotek DirectX 12 Ultimate. Możemy też spodziewać się gamy kilku modeli o różnej wydajności i cenie. Chociaż Intel nie pochwalił się na razie konkretnymi wynikami testów syntetycznych, na oficjalnym kanale YT firmy udostępniono krótki zwiastun prezentujący płynny gameplay w wysokiej rozdzielczości, uzyskany w kilku najnowszych i starszych, lecz wciąż popularnych grach:

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę

Wartą odnotowania ciekawostką jest system nazewnictwa kolejnych generacji układów rodziny ARC, jaką przyjął Intel. Pierwsza generacja, znana do tej pory jako DG2, trafi na rynek pod nową nazwą kodową Alchemist. Intel zamierza iść tą ścieżką nazewnictwa i już ujawnił, iż kolejne generacje otrzymają podobne, znajomo brzmiące nazwy: Battlemage, Celestial (niebiański) i Druid. Wydaje się więc, że firma ma naprawdę długoterminowe plany nad rozwijaniem swojej linii procesorów graficznych. Intel informuje również, że bardziej szczegółowe informacje dotyczące nadchodzących kart graficznych pojawią się jeszcze w tym roku.

Maciej Żbik

Miłośnik retro zafascynowany technologią starszą niż on sam. Kolekcjonuje konsole do gier oraz gry, o każdej z osobna stara się umieć powiedzieć to i owo. Jego ulubioną rozrywką jest zgłębianie wiedzy na interesujące go tematy, potrafi przesiadywać godzinami na dedykowanych portalach Wiki. Z gier lubi wszystkie gatunki poza sportowymi i strategicznymi. Król parkietu w „Just Dance”.
UWaga! Gorące informacje!