fbpx

Fundacja – nowy zwiastun serialu na podstawie książek Isaaca Asimova

Seriale science fiction potrafią przykuć uwagę widzów świetnymi pomysłami, ale często cierpią na inny problem – zbyt mały budżet. W przypadku Fundacji na podstawie powieści Isaaca Asimova wygląda to nieco inaczej. A mówiąc „inaczej”, mam na myśli „bardzo dobrze”.

Na skróty
  • Serial science fiction Fundacja od Apple dostał nowy zwiastun.
  • Pierwsze odcinki obejrzymy już 24 września tego roku.
  • Całość oparta jest na twórczości pisarza Isaaca Asimova.

Do tej pory Fundacja Isaaca Asimova, klasyczna pozycja gatunku science fiction, nie doczekała się jeszcze pełnoprawnej ekranizacji na potrzeby kina ani telewizji. Pojawiały się w tym kierunku próby (choćby ze strony New Line Cinema pod koniec XX w.), ale niestety nieudane. Część tekstu Asimova stała się podstawą słuchowiska radiowego w latach 70., jednak to nadal nie było to. Dopiero firma Apple była w stanie podjąć się ekranizacji, wyłożyć wystarczająco dużo pieniędzy na jej stworzenie i wreszcie doprowadzić projekt do końca. I oto nadchodzi serialowa Fundacja. Do tego wysokobudżetowa, co widać na opublikowanym dzisiaj nowym zwiastunie. Trzeba przyznać, że wygląda to całkiem nieźle.

Fabuła i obsada serialu od Apple

To, że w produkcji pojawią się wątki z oryginalnej Fundacji Asimova, jest oczywiste. Oficjalny opis serialu brzmi więc tak:

Oparta na nagradzanych powieściach Isaaca Asimova Fundacja opowiada o grupie wygnańców podczas ich monumentalnej podróży w celu ocalenia ludzkości i odbudowania cywilizacji w czasie upadku Imperium Galaktycznego.

opis serialu na stronie Apple Tv+

Nie wyczerpuje to tematów, jakie pojawią się w finałowej wersji, ale, podobnie jak zwiastun, zapowiada to widowisko o wielkiej skali, pełne dramatyzmu i przygody „większej niż życie”. A w centrum tych wszystkich wydarzeń pojawią się postaci grane m.in. przez Lee Pace’a (trylogia Hobbita, Gdzie pachną stokrotki) i Jareda Harrisa (Czarnobyl, Terror). Wspierać ich będą początkująca właściwie Lou Llobell, Terrence Mann (Sense8) oraz Leah Harvey (serialowi Nędznicy z 2019 roku).

Na stołku showrunnera zasiadł z kolei David S. Goyer, którego większość osób kojarzy na pewno ze scenariuszy do Batmana – Początku czy Człowieka ze stali. Również w Fundacji udzielił się na polu pisarskim.

Lee Pace w serialu Fundacja
Lee Pace w serialu. Źródło: YouTube

Fundacja – data premiery i gdzie obejrzeć?

Jeśli jesteście z tych osób, które najpierw chcą przeczytać książkę, a dopiero później obejrzeć jej ekranizację, to na nadrobienie Fundacji zostało wam już niewiele czasu. Serial ma mieć premierę 24 września tego roku, a obejrzymy go na Apple TV+. W serwisie najpierw pojawią się trzy pierwsze odcinki, a kolejne będą emitowane co tydzień (w sumie będzie ich dziesięć). Tak czy inaczej daje nam to niecałe trzy miesiące na nadrobienie siedmiu tomów prozy Asimova do dnia premiery. Podejmiecie wyzwanie?