Fractal wprowadza wentylatory z serii Aspect

30 czerwca 2021,
17:40
Krystian Ławniczak

Szwedzka firma znana z produkcji sprzętu komputerowego postanowiła rozszerzyć swój asortyment o wentylatory z rodziny Aspect, które mają łączyć w sobie wydajność oraz nietuzinkowy wygląd. W ofercie pojawiły się rozwiązania o rozmiarze 120 mm oraz ich nieco większe odpowiedniki, mogące pochwalić się 14-centymetrową średnicą.

Wentylatory Fractal Design Aspect
Na skróty
  • Fractal Design wprowadza wentylatory z serii Aspect.
  • Rodzina nowych śmigieł ma zaoferować modele sterowane za pomocą 3-pinowego złącza oraz konstrukcje zarządzane przez sygnał PWM.
  • Oprócz standardowych modeli Fractal oferuje również układy z podświetleniem RGB.

Na rynku podzespołów komputerowych gości wiele rozwiązań mających na celu utrzymać temperatury oraz kulturę pracy na zadowalającym poziomie. Nie zmienia to jednak faktu, że każda premiera budzi niemałą ekscytację, zwłaszcza jeśli za nowymi konstrukcjami stoi sprawdzona marka.

Parametry techniczne Fractal Aspect

W skład rodziny Fractal Aspect, jak już zostało wspomniane, wchodzą modele o rozmiarze 120 mm oraz 140 mm. Co więcej, konsumenci mogą również wybierać pomiędzy sterowaniem DC oraz śmigłami kontrolowanymi poprzez sygnał PWM. Wspólnym mianownikiem jest natomiast łożysko typu Rifle, mające zapewnić wyższą wydajność niż standardowe rozwiązania.

Budowa nowych śmigieł

3-pinowe układy oferują zakres obrotów zamykający się na 1200 RPM. Wentylatory wyposażone we wtyczkę PWM cechują się natomiast pracą w przedziel 500-2000 RPM. Najwydajniejsze śmigło z rodziny oferuje przepływ powietrza na poziomie 78 CFM, generując tym samym hałas rzędu 35,5 dBA.

Fractal Aspect – wygląd oraz budowa

Na wstępie warto zaznaczyć, iż Fractal na swojej stronie chwali się licznymi zabiegami zastosowanymi w budowie wentylatorów z linii Aspect. Jednym z nich jest Trip Wire Technology, mający na celu poprawić efektywność łopatek. Kolejnym udogodnieniem wartym odnotowania jest z pewnością możliwość łączenia przewodów dzięki dodatkowym wtyczkom wychodzącym z konstrukcji.

Wygląd oraz podświetlenie

W kwestii podświetlenia również niczego nie zabrakło, do dyspozycji użytkownika zostało bowiem oddane sześć punktów świetlnych. Diody umieszczono w obrębie rotora, a ich pracą można bez większego problemu sterować dzięki aplikacji dołączanej przez producenta płyty głównej. Otrzymujemy więc wsparcie dla Mystic Light, RGB Fusion 2.0, Aura Sync, Polychrome Sync, a nawet Razer Chroma RGB. Niestety nowe produkty szwedzkiej firmy nie są jeszcze dostępne na półkach sklepowych w naszym kraju.