fbpx

Fractal przedstawia Ion Gold, nową serię modularnych zasilaczy w średniej cenie

Fractal Design może być kojarzony przez użytkowników PC głównie z obudowami i akcesoriami do nich, jednak jego oferta regularnie się poszerza. Jednym z jej elementów jest rodzina zasilaczy Ion reprezentowana dotychczas przez serie Ion SFX-L oraz Ion+ Platinum, do których dołącza właśnie Ion Gold, mająca wypełnić lukę w ofercie pomiędzy droższymi modelami z certyfikatem Platinum oraz tymi przeznaczonymi do mniejszych zestawów modelami SFX.

Na skróty
  • Fractal Design jest znany przede wszystkim ze swoich serii obudów, między innymi popularnego Meshify.
  • Ceny nowych propozycji Fractala sięgać mają od 79,99 euro za wersję 550 W do 109,99 euro za najmocniejszą wersję 850 W.

Dobry zasilacz jest najważniejszym elementem każdego PC, zapewniającym stabilne działanie i pewność, że cenne podzespoły (szczególnie uwzględniając obecne ceny) nie wyzioną ducha przez niekontrolowany skok napięcia. Nie bez powodu najczęściej pojawiającą się radą w dziesiątkach poradników dotyczących budowania własnego komputera jest: „nie oszczędzaj na zasilaczu”. Co w tym kontekście ma do zaoferowania seria Ion Gold?

Zasilacz Fractal Ion Gold.
Źródło: Fractal Design

Fractal Ion Gold – co wiemy o nowych zasilaczach Fractal Design?

Nowe zasilacze od Fractala wyróżnia przede wszystkim wysoka jakość użytych komponentów, jak chociażby japońskich kondensatorów Nichicon, dużego, 140-milimetrowego, wolnoobrotowego wentylatora czy estetycznego, modularnego okablowania. Liczba portów będzie wystarczająca nawet dla bardziej złożonych maszyn. Oprócz gniazda 24-pin znajdziemy między innymi 6 złączy PCIe, 2 złącza EPS/ATX12V czy 8 złączy zasilania SATA.

Producent wyposażył jednostki w szereg funkcjonalności odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, takich jak:

  • ochrona przed przepięciami,
  • ochrona podnapięciowa,
  • ochrona przed przekroczeniem mocy,
  • zabezpieczenie przeciwzwarciowe,
  • zabezpieczenie nadprądowe,
  • ochrona przed nadmierną temperaturą.

Jeśli któraś z nich zawiedzie, użytkownika asekuruje dodatkowo siedmioletnia gwarancja.

Fractal Ion Gold – ceny i dostępność

W chwili publikowania artykułu nowe zasilacze Fractala trafiły już do niektórych polskich sklepów (chociaż nadal duża część spośród oficjalnych retailerów na polski rynek nie uzupełniła o nie jeszcze swojej oferty). Ceny zostały w tym wypadku ustalone na rozsądnym poziomie – plasują się na tej samej półce, co, na przykład, jednostki Seasonic z serii Focus czy Core GM/GC. Odbiegają one nieco od tych, które sugeruje producent, jednak nie jest to rozbieżność tak bolesna, jak w wypadku choćby nowych kart graficznych. MSRP dla poszczególnych wariantów prezentuje się następująco:

Model zasilaczaCena (€)Cena (zł)
Fractal Design Ion Gold 550W 80 PLUS Gold79,99364,35
Fractal Design Ion Gold 650W 80 PLUS Gold89,99409,90
Fractal Design Ion Gold 750W 80 PLUS Gold99,99455,44
Fractal Design Ion Gold 850W 80 PLUS Gold109,99500,99
Sugerowane ceny zasilaczy Fractal Design z serii Ion Gold.
*Ceny w PLN na podstawie kursu EUR z dnia 21.04.

Czy nowe produkty Fractala pozwolą umocnić szwedzkiej marce swoją pozycję w tym segmencie rynku? Specyfikacja pozwala postrzegać je jako rozsądną propozycję, jednak konkurencja w tej półce cenowej jest spora. Mimo to poprzednim modelom udało się zyskać uznanie recenzentów i znalazły one swoje grono odbiorców. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że seria zasilaczy Ion Gold pójdzie w ślady „starszych braci”.