Embracer Group powiększa rodzinę o trzy nowe studia

18 sierpnia 2021,
12:41
Paweł Trawiński

Czasy, gdy pasjonaci tworzyli gry dla innych pasjonatów, minęły bezpowrotnie, a przynajmniej zmieniło się podejście pionierów do gamedevu. Branża się rozrosła, w konsekwencji stając się kolejną ogromną gałęzią rynku. A jak wiadomo, biznes rodzi biznes, pojawiają się pieniądze i przejęcia. W sprawie tych ostatnich, niewątpliwym liderem wydaje się chiński Tencent, ale Embracer Group nie pozostaje z tyłu i nabywa kolejne studia.

Kadr z gry MudRunner wydanej przez Saber Interactive, będącego częścią EMbracer Group
Na skróty
  • Embracer Group nabył z ramienia Saber Interactive trzy studia: Demiurge Studios, Fractured Byte oraz SmartPhone Labs.
  • Wspomniane firmy specjalizują się w tworzeniu i portowaniu gier mobilnych.
  • Grono pracowników Embracer zasiliło ponad 200 nowych osób.

Mówiąc, że Tencent jest liderem w kwestii przejęć, trochę naginam rzeczywistość, spółek zależnych od Embracer Group jest bowiem aktualnie znacznie więcej niż tych podlegających chińskiemu gigantowi. Różnica polega na tym, iż Tencent jest jeden, a Embracer, jak sama nazwa wskazuje, to grupa, w skład której wchodzą takie spółki, jak THQ Nordic, Koch Media czy Saber Interactive. To za sprawą tych ostatnich rodzina Embracer powiększyła się o trzy nowe studia.

W co gra Embracer?

Przejęcie niewątpliwie wzmocni pozycję zarówno grupy, jak i Saber Interactive na rynku mobilnym. Wszystkie trzy studia są bowiem znane z wcześniejszych prac nad grami przeznaczonymi na smartfony oraz nad tymi z portami na Switcha. Amerykańskie Demiurge Studios dało o sobie poznać, wypuszczając darmowe gry mobilne pokroju Crazy Taxi Gazillionaire czy Marvel Puzzle Quest. W przeszłości było również własnością mobilnego oddziału Segi, zatem zarówno Saber, jak i Embracer muszą widzieć w studiu spory potencjał. Dość namacalny zresztą, liczą bowiem na zysk rzędu 15 milionów dolarów.

Kadr z gry Marvel Puzzle Quest stworzonej przez Demiurge Studios, nowy nabytek Embracer Group
Źródło: Demiurge Studios

Kolejnym dzieckiem w rodzinie jest estońska firma Fractured Byte, która specjalizuje się w portach gier na Nintendo Switch, a swoim dorobku ma między innymi Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 oraz Borderlands: The Legendary Collection. Oba studia pracowały zresztą w przeszłości z Gearboxem, który również należy do Embracer Group. Ostatnim i największym, bo liczącym przeszło stu pracowników, nabytkiem jest rosyjskie SmartPhone Labs, które w przeszłości już współpracowało z Saber Interactive, między innymi przy mobilnym porcie MudRunnera czy switchowym World War Z.

Plany na przyszłość Embracer Group

Patrząc na portfolio trzech nowych firm, można śmiało założyć, że Saber Interactive ma plany odnośnie do mobilnego rynku gier. Żadnych szczegółów nie podano, ale być może powinniśmy się spodziewać portów kolejnych gier na iOS-a i Androida. Sukces poprzedniczki mógłby zachęcić twórców SnowRunnera do wydania gry na platformy mobilne. Z rzeczy pewnych wiemy natomiast, że Embracer Group zasiliło ponad dwustu nowych pracowników, zarządy studiów pozostały bez zmian, a wszystkie przejęcia zostaną oficjalnie zakończone do końca września. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że dla nas graczy oznacza to więcej dobrych gier na telefony, w które zagrać będą mogli również bardziej hardkorowi gracze.