Elsa we współpracy z INNO3D wprowadza autorskie modele RTX 3060

Na rynku producentów niereferencyjnych kart graficznych jest obecne wiele znanych podmiotów. Nie oznacza to jednak, że w tej branży nie ma miejsca na nowości. Przykładem potwierdzającym to stwierdzenie może być historia firmy ASRock, która dopiero niedawno zajęła się produkcją własnych układów, bazujących na chipach AMD. Bohaterem dzisiejszego wpisu jest jednak Elsa, czyli japońska marka, która dzięki współpracy z INNO3D zaprojektowała autorskie modele RTX 3060.

6 lipca 2021
Na skróty
  • Firma Elsa ma zamiar wprowadzić karty graficzne RTX 3060 z autorskim systemem chłodzenia.
  • Konstrukcje powstały dzięki współpracy z marką INNO3D.
  • Sugerowana cena GPU ma wynosić około 712 dolarów amerykańskich.

Głównym założeniem azjatyckiego producenta było zaprojektowanie karty z średniej półki cenowej, która ma być nie tylko wydajna, ale również odznaczać się minimalistycznym wyglądem. Owe konstrukcje otrzymały nazwę RTX 3060 SAC/L.

Parametry techniczne RTX 3060 od Elsa

W kwestii specyfikacji technicznej samego rdzenia praktycznie nic nie uległo zmianie. Wciąż mamy do czynienia z kawałkiem krzemu kierowanego do przeciętnego konsumenta. Do dyspozycji użytkownika zostają więc oddane 3584 rdzeni CUDA, 12 GB pamięci GDDR6, a całość bazuje na interfejsie PCIe w standardzie 4.0.

Front karty graficznej

Jeśli chodzi o taktowania, to nie uległy one żadnym zmianom względem modeli referencyjnych. GPU jest zatem w stanie osiągnąć częstotliwość rzędu 1,78 GHz w trybie boost, przy zachowaniu TDP na poziomie 170 W. Producent zapewnia także 4 wyjścia obrazu, dokładniej rzecz biorąc – 3 razy DisplayPort oraz pojedyncze HDMI.

RTX 3060 SAC/L – autorski układ chłodzenia

Jak można zauważyć, japońskie przedsiębiorstwo nie zdecydowało się na zmiany w kwestii pracy samego rdzenia. Tym, na czym jednak została skupiona cała uwaga, jest autorski system chłodzenia. Za aktywną część coolera od Elsa odpowiadają 2 wentylatory o średnicy 90 mm. wyposażone w 15 łopatek. Nie zabrakło również masywnego radiatora oraz backplate z charakterystycznym logo producenta oraz serii GeForce RTX.

Backplate Elsa RTX 3060 SAC/L

Konstrukcja została objęta 2-letnią gwarancją producenta i nie posiada żadnego podświetlenia. Układ ma zadebiutować w Japonii już 9 lipca, a jego cena ma wynieść po przeliczeniu około 712 dolarów amerykańskich. Niestety firma nie udostępniła informacji na temat możliwego rozszerzenia oferty na rynkach zagranicznych.

Ustrzel grową okazję

GAMESGURU

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!