ASUS wyposaża płyty główne w specjalny system montażu dysków M.2 SSD

ASUS wychodzi naprzeciw potrzebom entuzjastów sprzętu komputerowego, którzy niekoniecznie uzbrojeni są w – poza matą antystatyczną i pasem pełnym śrubokrętów – duże pokłady cierpliwości. Spójrzcie na nowy system montażu dysków SSD M.2 na płytach głównych tajwańskiego producenta.

13 lutego 2021
Na skróty
  • Nowy system montażu dysków pozwoli na beznarzędziową instalację pamięci w złączach M.2
  • ASUS zastąpił stosowane dotychczas metalowe śrubki plastikowymi zaciskami, które wystarczy przekręcić, by przytwierdzić urządzenie do płyty głównej.

Mieliście już okazję składać komputer wyposażony w dyski M.2? Tak? Zatem jestem w stanie założyć się, że proces mocowania tych małych SSD-ków przysporzył wam poważny ból głowy. W najlepszym wypadku na pewno odczuliście przynajmniej stopniowy wzrost temperatury ciała, wprost proporcjonalny do czasu poświęcanego na szukanie pogubionych śrubek potrzebnych do montażu. Jeśli rzeczywiście zaliczacie się do licznej grupy osób, która nieszczególnie lubi wyławiać drobne przedmioty z zakamarków obudowy komputerowej (szczególnie podczas wielogodzinnego grzebania i nurkowania w jej wnętrzu), to zdecydowanie możecie w tym momencie uznać projektantów i producentów firmy ASUS za prawdziwych wybawców.

ASUS wprowadza beznarzędziowy montaż dysków M.2 SSD

Nowy system montażu dysków M.2 opracowany przez tajwańską markę całkowicie wyklucza jakąkolwiek potrzebę użycia śrubek podczas procesu ich mocowania. W miejscu dotychczasowych wkrętów pojawiają się plastikowe zaciski, które wystarczy przekręcić w celu przytwierdzenia SSD do konkretnego złącza na płycie głównej. Firma pochwaliła się „drobnym-wielkim” wynalazkiem na oficjalnym Twitterze brandu ASUS ROG. Spójrzcie sami.

Koniec ze śrubkami uciekającymi z kąta w kąt podczas mocowania układów w złączu M.2. Małe a cieszy, prawda? Nowy standard został wprowadzony w płytach głównych marki ASUS z serii Z590, które dostępne są już w ofertach polskich sklepów. Modele te są dedykowane procesorom firmy Intel opartym o rodzinę chipów Rocket Lake, a te już niebawem trafią do oficjalnej sprzedaży (zostało to zaplanowane na końcówkę pierwszego kwartału bieżącego roku).

Plastikowe zatrzaski w innych płytach głównych?

Przedstawiciele firmy ASUS nie poinformowali, czy możliwe będzie dokupienie elementów pozwalających na beznarzędziowy montaż dysków M.2 do płyt głównych starszych serii. Nie wiadomo również jeszcze, czy rozwiązanie zostanie zastosowane przy produkcji płyt przystosowanych pod procesory AMD, jednak byłoby wielce zadziwiające, gdyby stało się inaczej. Co więcej, system opracowany przez ASUSa może stać się nowym trendem również wśród innych producentów podzespołów bazowych.

Pojawia się natomiast pytanie o trwałość plastikowych zatrzasków, które siłą rzeczy nie mogą być tak wytrzymałe, jak metalowe śruby. Opinie na ten temat poznamy jednak dopiero za jakiś czas, gdy nowy system montażu zostanie już odpowiednio przetestowany przez wystarczająco liczną grupę wymagających konsumentów.

Igor Kaźmierczak

Redaktor naczelny tego skupiska wariatów, który nałogowo pracuje nad poprawą jego ładu. Spełniony muzyk, niespełniony skryba, czasem coś pobazgra na podwędzonym ukradkiem płótnie. Przesiaduje nocami, choć w sytuacjach oficjalnych zarzeka się, że tego nie lubi. Człowiek ze zdiagnozowaną dolegliwością zwaną chronicznym brakiem czasu.
UWaga! Gorące informacje!