Amerykańska Federalna Komisja Handlu nakłada miliony dolarów kary na Epic Games z powodu Fortnite

19 grudnia 2022,
22:56
Maksymilian Matuszak

Epic Games ma kolejne problemy ze swoim flagowym produktem. Po problemach z Apple i Google sprawą Fortnite zajęła się amerykańska Federalna Komisja Handlu.

V-dolce
Na skróty
  • Federalna Komisja Handlu oskarża Epic Games o łamaniu zasad bezpieczeństwa dzieci.
  • Według agencji amerykańskie prawo zakazuje również niektórych praktyk handlowych.
  • Z powodu Fortnite twórcy gry muszą łącznie zapłacić ponad 520 milionów dolarów grzywny.

Istnieje wiele osób, które marzą, aby Fortnite zniknął z rynku, a przez niektórych jest nawet przyrównywany do kokainy. Uznawany jest za grę dla dzieci, której struktura nastawiona jest na zarabianie za pomocą innych marek. Taki marketing pokazał nam wiele różnych dziwactw jak np. tańczący Kratos, a ostatnio do grona postaci dołączył również Geralt z Rivii. Nie ma jednak za wiele dobrego, bo od trzech lat wiele organizacji stara się złożyć pozew ze względu na system monetarny i dostępność tytułu dla dzieci poniżej 13. roku życia.

Fortnite otrzymał spory mandat

Europejski system PEGI kwalifikuje Fortnite jako grę dla osób powyżej 12. roku życia, zaś amerykański ESRB posiada ocenę ,,Teen”. Tu pojawia się pewien konflikt bo obie firmy różnie kwalifikują te same gry, mają one różne widełki wiekowe. Na przykład dla PEGI mamy wiek 12, 16 i 18, ESRB wystawia ograniczenia wiekowe dla 13, 17 oraz – dość rzadko – 21 lat. Jak polskie prawo dość luźno podchodzi do tych ograniczeń, uznaje je bardziej jako informacje, tak wiele innych krajów jak np. Niemcy oraz USA, traktuje je bardzo poważnie. W takich państwach dość normalne jest kupowanie gry ,,na dowód”.

Ostatnimi czasu sprawie Fortnite i jego graczom przyjrzała się amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission, FTC). Twierdzi ona, że średnia wieku użytkowników tej produkcji jest niższa niż 13 lat. Dodatkowo Epic Games od młodszych graczy nie wymaga zgody rodzica. FTC wygrało sprawę, dobijając całą sytuację odrębną decyzją, według której to twórcy mieli wykorzystywać nielegalne wzorce wykorzystywane w marketingu. Epic miał również łamać poziom bezpieczeństwa dzieci i gromadzić ich dane marketingowe. Łączna grzywna dla firmy wyniosła ponad 520 milionów dolarów.

Akcja FTC przeciwko Epic obejmuje dwie odrębne, rekordowe ugody. W ramach proponowanego orzeczenia sądu federalnego złożonego przez Departament Sprawiedliwości w imieniu FTC, firma Epic zapłaci karę pieniężną w wysokości 275 milionów dolarów za naruszenie przepisów COPPA […] Epic będzie zobowiązany do przyjęcia silnych domyślnych ustawień prywatności dla dzieci i nastolatków, zapewniając domyślne wyłączenie komunikacji głosowej i tekstowej […]

oświadczenie FTC

W związku z całą sytuacją Epic wypuścił własne oświadczenie, w którym nie tylko opowiada ewolucje Fortnite, ale i atakuje FTC mówiąc, że wykorzystuje stare i martwe ustawy.

Wszyscy twórcy gier powinni przemyśleć kroki, które podjęli w celu uproszczenia przepływów płatności na rzecz praktyk, jakie zapewniają graczom największą przejrzystość przy podejmowaniu decyzji o zakupie […] Uzgodniliśmy z FTC, że zmienimy tę praktykę [domyślne zapisywanie informacji o płatności] i teraz oferujemy wyraźny wybór „tak” lub „nie”, aby zapisać informacje o płatności.

oświadczenie Epic Games