Adrian Kostrzębski o e-sporcie w pandemii, Złotej Piątce, IEM i ESL // GURUnolotni

7 września 2021,
23:59
Gabriela Zubek – Woźny

Wpływ pandemii na branżę e-sportową, dziedzictwo legendarnej Złotej Piątki oraz kulisy organizacji największych turniejów – o tym wszystkim (a także o tym, co łączy polski e-sport z przedstawicielami japońskiego parlamentu) w najnowszym odcinku podcastu GURUnolotni rozmawiamy (w świetnych humorach, uważajcie!) z Adrianem Kostrzębskim, rzecznikiem prasowym ESL Gaming Polska.

Wnętrze katowickiego Spodka podczas IEM

Cyfrowe potyczki, walka do ostatniego fraga i życie na krawędzi. E-sportowcy trenują ile sił, by móc później zmierzyć się z innymi zawodnikami w cyfrowych bataliach w wybranych rozgrywkach określonych tytułów. Dzisiejsze zawody e-sportowe w niczym już nie przypominają swojej pierwotnej wersji sprzed 50 lat.

E-sport swoje pierwsze kroki stawiał za granicą w latach ’70 na amerykańskim uniwersytecie Stanford. W tamtym miejscu odbył się jeden z pierwszych turniejów e-sportowych, gdzie zawodnicy mierzyli się ze sobą w grze Spacewar. Rozwój tej gamingowej dziedziny w Polsce zaczął się trochę później, bo w latach ’90 od drobnych turniejów w kafejkach internetowych. W dniu dzisiejszym zawody e-sportowe nie są jedynie dodatkową rozrywką, a poważnym biznesem.

Puchar Intel Extreme Masters na tle Spodka

Ten obszar branży gier wyewoluował tak szybko nie tylko za sprawą coraz to nowszego sprzętu, gier i podejścia ludzi, ale także przez determinację odpowiednich instytucji. Jedną z nich jest Electronic Sports League, czyli międzynarodowa organizacja sprawująca pieczę nad wieloma największymi wydarzeniami e-sportowymi odbywającymi się nie tylko poza granicami Polski, ale również w naszym kraju. W kolejnym odcinku GURUnolotnych gościmy rzecznika prasowego ESL Gaming Polska, Adriana Kostrzębskiego, który pomógł nam wziąć na ruszt właśnie szeroko rozumiany temat e-sportu.

Adrian Kostrzębski o tym, jak wygląda e-sport w Polsce

Adrian Kostrzębski od lat zajmuje się branżą e-sportową, dbając o to, by każdy pasjonat sportu elektronicznego był na bieżąco na temat ulubionych zawodników i turniejów e-sportowych. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielił się z nami podczas rozmowy, której już dzisiaj wysłuchać możecie i wy.

Piąty odcinek podcastu GURUnolotni jest już dostępny na Spotify. Jak zawsze zapraszamy do słuchania i komentowania. Jakiekolwiek uwagi, pytania możecie wysyłać na nasz adres e-mail gurunolotni(at)gamesguru.pl. Odpowiadamy na każdą wiadomość. Nawet na te, które zgubiły swoją drogę do skrzynki pocztowej!

Zdjęcie Adriana Kostrzębskiego

GURUnolotni? Co to, gdzie to…?

Podcast GURUnolotni to audycja o grach, technologii i popkulturze, realizowana przez redakcję portalu GAMESGURU. Rozmowy prowadzą niezastąpieni szermierzy słowa uzbrojeni w cięte riposty, dociekliwi niczym zagubiona mucha usiłująca wydostać się z wnętrza samochodu: Gabriela Zubek oraz Karol Leszczyński, którzy w trakcie wywiadów wypytują swoich gości o kluczowe dla losów galaktyki kwestie.

Staż w ESL dla fanów e-sportu

Co więcej, jeśli chcecie wejść do świata e-sportu również na polu zawodowym, to teraz nadarza się ku temu świetna okazja. Na swoim Twitterze Adrian ogłosił niedawno nabór do płatnego stażu w zespole ESL, więc przy dzisiejszej okazji wszystkich chętnych gorąco zachęcamy do aplikowania.