Świat Wiedźmina na olbrzymiej, szczegółowej mapie od kartografów z Uniwersytetu Warszawskiego

Jak długi dystans dzieli Kaer Mohren od Białego Sadu? Gdzie dokładnie leży Toussaint? Którędy do Cintry? Jeśli kiedyś zastanawialiście się dokładnie nad topografią świata Wiedźmina, już teraz możecie przyjrzeć się wyjątkowej mapie, która próbuje na te pytania odpowiedzieć.

16 stycznia 2022
Na skróty
  • Kartografowie z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli szczegółową mapę świata Wiedźmina.
  • Do jej przygotowania wykorzystano informacje pochodzące z książek, gier, seriali i komiksów.
  • Mapa powstała w ramach projektu „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022”.

Trwający aktualnie projekt „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022” skupia się, jak można się łatwo domyślić, na tworzeniu map i towarzyszących im wykresów czy diagramów. Realizowany przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego wykracza jednak poza przedstawianie jedynie realnie istniejących miejsc i oferuje prawdziwą gratkę fanom Wiedźmina.

Mapy miejsc wyobrażonych, czyli świat Wiedźmina w atlasie

Jeśli lubicie sięgać po powieści fantasy, wiecie z pewnością, że jednym z ich częstych i prawie nieodłącznych elementów jest mniej lub bardziej szczegółowa mapa książkowego świata, która pozwala nam śledzić wędrówki bohaterów. Nie tylko działa to jako graficzna ciekawostka, ale również jeszcze bardziej wciąga w całą opowieść. Co jednak, gdyby taka mapa została stworzona zgodnie z dokładnymi zasadami kartografii?

Na to pytanie postanowili odpowiedzieć twórcy wymienionego wcześniej projektu, przygotowując niezwykle szczegółową mapę z uniwersum Wiedźmina, która wygląda jak żywcem wyjęta z profesjonalnego atlasu. Do tego bierze pod uwagę informacje uwzględnione właściwie w każdym medium związanym z tematem. Jak możemy przeczytać na stronie projektu: „Zawiera obiekty wspomniane we wszystkich dziełach: książkach, serialach, grach i komiksach. Zamieszczono również wiele nazw i obiektów geograficznych wymyślonych na potrzeby uzupełnienia mapy. Ogólny układ państw, pasm górskich i głównych rzek jest spójny z mapami opracowanymi do tej pory przez fanów”. Z pewnością wykorzystano więc nie tylko grafiki stworzone przez CD Projekt Red, ale też interaktywne materiały prezentujące krainy przemierzane przez Geralta przygotowane przez Netflixa.

Mapa świata w Wiedźminie
Kliknij w grafikę, aby ją powiększyć.

Patrząc na ogrom pracy włożony w jej stworzenie, nie dziwi, że właśnie ta mapa zgarnęła w styczniu tytuł „mapy miesiąca”. Oprócz przykładu ze świata Wiedźmina, ekipa z Uniwersytetu Warszawskiego wykonała też cały szereg innych wizualizacji. Wszystkie z nich można śledzić na stronie projektu oraz profilu na Facebooku.

Źródło grafiki z mapą: Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego

Dorota Żak

Skończyła UJ zanim UJ skończył z nią, nałogowo ogląda filmy, a potem o nich opowiada. W wolnym czasie siedzi gdzieś z kubkiem dobrej herbaty. Dalej smuci ją zakończenie trylogii Mass Effect, ale gdyby do końca życia miała grać tylko w jedną grę, pewnie padłoby na Fallout: New Vegas.
UWaga! Gorące informacje!