Raijintek zaprezentował chłodzenia ELEOS 12 EVO RBW i ELEOS 12 DUO RBW dla LGA1700

17 grudnia 2021,
18:13
Kamil Lubelski

Mogę się założyć, że niektórzy nie mają nawet pojęcia o istnieniu takiego producenta, jak Raijintek, i trochę szkoda. Na pewno warto to nadrobić, bo czasami to, co jest mniej popularne, wcale nie oznacza, że nie jest ciekawe. Tajwańska firma wprowadziła na rynek dwa nowe modele chłodzeń procesorów: ELEOS 12 EVO RBW i ELEOS 12 DUO RBW, które różnią się głównie liczbą wentylatorów.

Chłodzenie procesora Raijintek Eleos 12 Duo RBW na plycie głównej
Na skróty
  • Raijintek zaprezentował dwa modele produktów służących do schładzania procesorów: ELEOS 12 EVO RBW i ELEOS 12 DUO RBW.
  • Obydwie sztuki coolerów są w pełni kompatybilne z najnowszym gniazdem Intela, czyli LGA1700.
  • Każdy z dwóch modeli wyróżnia się modnymi i lubianymi ozdobnikami w postaci LED-ów A-RGB.
  • Na dzień publikacji tego newsa nie znamy niestety sugerowanych cen, ponieważ nie zostały podane przez tajwańską firmę.

Raijintek to tajwański producent, który jest obecny na rynku podzespołów od prawie 10 lat i przez ten czas zdążył już zapewnić sobie solidną pozycję w branży, choć niestety z różnych powodów nie w Polsce. Zachęcam do zapoznania się ich ofertą, ponieważ na pewno nie należy do ubogich oraz przede wszystkim nudnych (co mnie osobiście najbardziej cieszy). Tym bardziej że ich produkty są w ciągłej sprzedaży i dostępne bez żadnego problemu przynajmniej w dwóch większych sklepach internetowych.

Najnowszym efektem prac tajwańskich inżynierów są dwa produkty, które mają zapewnić odpowiednie schłodzenie naszego procesora oraz ładny wygląd wnętrza peceta, czyli modele ELEOS 12 EVO RBW oraz ELEOS 12 DUO RBW.

Raijintek pokazał nowe, jednowieżowe chłodzenie A-RGB dla LGA1700

Na pierwszy ogień idzie ELEOS 12 EVO RBW o wielkości 127 × 75 × 164 mm, czyli – dla porównania – model wyższy o kilka milimetrów od Fery 5 od SilentiumPC. Charakteryzuje się głównie obecnością diod A-RGB i to nie tylko w wentylatorze, ale także na tzw. topie. Sam wentylator natomiast działa w oparciu o automatyczną kontrolę prędkości PWM oraz wykorzystuje złącze 3-pin do obsługi barw. Jego prędkość obrotowa według danych technicznych mieści się w przedziale 800–1800 obr./min, a maksymalny poziom hałasu to 28 dB. Należy oczywiście pamiętać, że są to dane laboratoryjne, więc w rzeczywistości możemy się spodziewać trochę większego szumu.

Za odprowadzanie ciepła z IHS procesora jest odpowiedzialny bezpośredni styk aż sześciu rurek cieplnych (heat pipes) pokrytych miedzią. Oczywiście ELEOS 12 EVO RBW może zostać zamontowany na praktycznie wszystkich nadal popularnych i używanych podstawkach (Intel: LGA115x/1200/1366/201x/2066/1700; AMD: AM4/AM3+/AM3). Najważniejsza informacja jednak to ta, że chłodzenie jest już gotowe na 2021 i 2022 rok, ponieważ zostało przystosowane do działania z dwunastą generacją CPU Intela.

Raijintek ELEOS 12 DUO RBW – nadal jedna wieża z kolorkami, ale dwa wentylatory

Jednocześnie z mniejszym bratem do sprzedaży trafia ELEOS 12 DUO RBW, czyli – jak sama nazwa wskazuje – cooler posiadający o jeden wentylator więcej niż ELEOS 12 EVO RBW. Tak naprawdę łączy je tylko konstrukcja radiatora oraz wygląd górnej części (ten sam wzór). Oprócz tego znajdziemy same różnice. DUO jest grubszy oraz niższy (tak, niższy) – 127 × 99 × 160 mm. Wentylator oczywiście także działa w oparciu o PWM oraz 3-pin A-RGB, ale na tym podobieństwa się kończą. Potrafi kręcić się wolniej, bo tylko do 1600 obr./min, więc w związku z tym generuje mniej hałasu – według Raijintek jest to poziom do 22 dB. Sam wygląd wentylatora jest natomiast bardziej elegancki i prostokątny. Mam wrażenie, że w przypadku EVO pozwolono sobie na odrobinę szaleństwa w tej kwestii.

Bardzo istotna różnica znajduje się pod spodem, ponieważ mamy do czynienia z mniejszą liczbą rurek cieplnych (cztery). Szczerze przyznam, że nie do końca rozumiem ten ruch (zakładając taką samą konstrukcję radiatora), ponieważ najczęściej dodatkowy wentylator wyciągający nie jest w stanie zbyt wiele pomóc w odebraniu ciepła. Jeżeli chodzi o kompatybilność, to nie ma żadnych zaskoczeń. Analogiczna sytuacja jak w przypadku ELEOS 12 EVO RBW – od AM3 aż po LGA1700, więc również bezproblemowe wsparcie dla procesorów z Mountain View.

Niestety nie poznaliśmy jeszcze cen. Raijintek nie podał takiej informacji oficjalnie, ale na pewno niedługo dowiemy się, jaki będzie koszt zakupu nowych modeli.