fbpx

Prezentacja Silent Hill – zmierzają do nas aż cztery gry!

W trakcie wczorajszej prezentacji Konami zostały nam zapowiedziane trzy nowe gry z uniwersum Silent Hill. Mało tego, studio w tym samym momencie ogłosiło Silent Hill 2 Remake.

Na skróty
 • Konami na wczorajszej prezentacji zapowiedziało cztery nowe produkcje z serii Silent Hill.
 • Studio ma przyszykowane dla nas trzy całkiem nowe gry, jak i odświeżoną wersję drugiej części.
 • Na specjalne wyróżnienie zasługuje gra Silent Hill Ascension, które to zostało ogłoszone jako „eksperyment społeczny”.

Stało się! Konami jakiś czas temu zaprosiło graczy na prezentację związaną z marką Silent Hill. W trakcie dość długiego streama zaprezentowane zostały nam trzy kompletnie nowe gry z uniwersum oraz jedna odświeżona wersja. W ostatnich latach Konami siedziało cicho, najprawdopodobniej wynikało to z konkurencji Capcomu oraz Resident Evil. O Silent Hillu nic nie słyszeliśmy, aż do niedawna, kiedy to została spuszczona na nas bomba w postaci czterech nowych (lub odświeżonych) produkcji.

Silent Hill 2 Remake

Nowa odsłona Silent Hill 2 jest tworzona na naszej rodzimej ziemi, a dokładniej w Krakowie przez Bloober Team. Studio developerskie możemy kojarzyć z takich pozycji jak: The Medium, czy też Blair Witch. Polskie studio najwyraźniej dobrze czuje się w gatunku survival horror, dlatego możemy oczekiwać powtórki z 2001 roku, kiedy to oryginalna wersja Silent Hill 2 przez niektórych została uznana za przykład idealnego survival horroru. Potwierdzono, że odświeżony tytuł tworzony jest przy użyciu Unreal Engine 5, dlatego nie ma co się dziwić, że na zwiastunie gra wygląda obłędnie.

Warto wspomnieć też że Silent Hill 2 Remake zadebiutuje na platformie PC oraz Playstation 5, na konsolach tytuł otrzymał czasowy exclusive (12 miesięcy), dlatego na wersję Xboxową przyjdzie nam poczekać jeszcze okrągły rok. Zaprezentowane zostały nam też wymagania sprzętowe na komputery osobiste:

Minimalne wymagania Silent Hill 2 Remake:

 • System operacyjny: Windows 10 x64
 • Procesor: Intel Core i5-8400 | AMD Ryzen 3 3300X
 • Pamięć: 12 GB RAM
 • Karta graficzna: AMD Radeon™ RX 5700 / NVIDIA® GeForce® GTX 1080
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane wymagania:

 • System operacyjny: Windows 11 x64
 • Procesor: Intel Core i7-8700K | AMD Ryzen 5 3600X
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA® GeForce® 2080RTX albo AMD Radeon™ 6800XT
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni

Dokładna data premiery nie jest znana, aczkolwiek wymagania sprzętowe nie sugerują długiego czasu oczekiwania.

Silent Hill F

Pierwsza z całkowicie nowych produkcji z uniwersum Silent Hill. W tej części przyjdzie nam grać w Japonii w latach 60. XX wieku. Studiem odpowiedzialnym za produkcję jest NeoBards Entertaiment, które na swoim koncie ma już takie tytuły jak Resident Evil Resistance, czy Resident Evil Re:Verse. Ta odsłona Silent Hilla może nas nieco zaskoczyć, chodzi mi o oprawę graficzną. Jako iż rozgrywka odbywać się będzie w Japonii, to potrzebuje też nasyconych barw kraju kwitnącej wiśni, co nie jest typowym dla gier z serii Silent Hill. Produkcja jest też potwierdzeniem teorii, że miasteczko Silent Hill nie jest osadzone w Stanach, ale jest to nazwa miejsca, w którym dzieją się złe rzeczy.

Silent Hill Townfall

Zwiastun tej produkcji nie ukazuje nam za dużo, ale może zaciekawić. Gra powstaje w szkockim studio NoCode, które ma na swoim koncie grę przygodową Observation. Odpowiedzialną jednostką za wydanie tytułu jest Annapurna Interactive. Całkiem prawdopodobnym wydaje się to, że gra będzie przedstawiona z pierwszej osoby.

Silent Hill Ascension

SH Ascension jest niepodważalnie najbardziej intrygującym tytułem z wszystkich zapowiedzianych. Za produkcję odpowiada Genvid Technologies, a CEO tego studia, czyli Jacob Navok, określił Silent Hill Ascension jako „interaktywny horror w czasie rzeczywistym” oraz „eksperyment społeczny”. Innowacyjny element tej produkcji to właśnie ten czas rzeczywisty; studio zapowiedziało że odbiorcy będą mieli pełny wpływ na świat jak i na bohaterów. Do końca jeszcze nie wiemy, na jakiej zasadzie będzie działać ten „ekspertyment społeczny”, ale niewątpliwie będzie interesująco. Premiery możemy oczekiwać w lipcu 2023 roku.