NVIDIA nie daje za wygraną. Górnicy nie zarobią na RTX 3060

NVIDIA nie odpuszcza górnikom. Producent wyciągnął wnioski z wcześniejszych niedopatrzeń i dodaje nowy, lepszy algorytm ograniczający wydajność kopania kryptowalut. Jak to wyjdzie w praktyce?

30 kwietnia 2021
Na skróty
  • Nowy algorytm uniemożliwi kopanie kryptowalut w odświeżonym RTX 3060.
  • NVIDIA zapewnia, że wprowadzone kolejne ograniczenia nie wpłyną na wydajność w grach.
  • Premiera została zaplanowana na połowę maja.

GeForce RTX 3060 jest pierwszą na rynku kartą graficzną, która fabrycznie została wyposażona w mechanizm obniżający wydajność w kopaniu kryptowalut. Niestety… jak informuje NVIDIA, jakiś czas później „niechcący” usunięto to ograniczenie i górnicy w 100% wykorzystali ten błąd. Już niedługo swój debiut ma mieć odświeżona wersja RTX 3060. Nowe GPU mają mieć wprowadzone dodatkowe ograniczniki i najprawdopodobniej zapewnią też obsługę RezisableBAR bez konieczności aktualizowania vBIOS. Przy każdym nowym modelu dodano oznaczenie LHR (Lite Hash Rate), które ma za zadanie ograniczać wydajność kopania kryptowalut. Jak to wyjdzie w praniu? Już niedługo się przekonamy, bo jej debiut zaplanowany jest na połowę maja. W tym samym czasie swoją premierę będzie miał RTX 3080 Ti, który najprawdopodobniej również otrzyma blokadę na wydobywanie kryptowalut.

RTX 3060 Ti

Co dalej z RTX 3060?

Kilka dni temu pojawiły się najnowsze sterowniki GeForce Game Ready 466.27 WHQL, które wprowadzają odświeżony mechanizm ograniczający kopanie kryptowalut na starszych wersjach 3060.

Producent informuje, że zaktualizowana konstrukcja karty zostanie wyposażona w nową wersję układu graficznego, mianowicie zostaną wprowadzone sterowniki obsługujące najnowszy identyfikator sprzętowy, który ponoć ma w pełni ograniczać kopanie na nich. NVIDIA dała jasno do zrozumienia, że ​​nowe chipy będą oferować dokładnie taką samą wydajność w grach, jak karty już dostępne na rynku, więc nie ma co się obawiać.

Plan wydaje się dobry, górnicy zapewne nie będą zainteresowani kupnem takich kart, bo będzie to dla nich nieopłacalne. Czy rynek GPU dla graczy w końcu się unormuje? Czas pokaże.

Maciej Krause

Fan sprzętu komputerowego i technologii, który interesuje się wszystkim co z tymi zagadnieniami związane. Ponadto człowiek pełen nieposkromionej ambicji z ciekawością podchodzący do nowych wyzwań. W wolnym czasie stawia czoła bossom w grach wideo i nałogowo pokonuje kolejne kilometry na dwóch kółkach.
UWaga! Gorące informacje!