Lian Li O11 Dynamic to rodzina bardzo popularnych, szczególnie za granicą, obudów projektowanych przy współpracy firmy Lian Li z Romanem „der8auer” Hartungiem. Obecnie zawiera w sobie 5 głównych modeli w różnych rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych:
- Lian Li O11 Dynamic Mini
- Lian Li O11 Dynamic Air Mini
- Lian Li O11 Dynamic
- Lian Li O11 Dynamic Air
- Lian Li O11 Dynamic XL
Teraz jednak do tej rodziny dołącza następny jej członek, czyli Lian Li O11 Dynamic EVO.
Obudowa Lian Li O11 Dynamic EVO – czym się wyróżnia?
Jak zapewnia Lian Li, opisywany produkt jest kolejnym krokiem w ewolucji kultowej O11. Przede wszystkim producent postawił na modularność. Obudowa umożliwia m.in. montaż komponentów w pozycji inverted-ATX, a nawet całkowicie pionowy montaż karty graficznej, co jest bardzo miłym dodatkiem dla osób planujących budowę układów chłodzenia cieczą w tej skrzynce, ponieważ ułatwi to planowanie i prowadzenie custom loopa. Do tego przedni panel ze szkła można zamienić na wersję perforowaną, wspierającą montaż 3 dodatkowych wentylatorów w rozmiarze 120 mm. Wisienką na torcie jest możliwość rozszerzenia przedniego panelu I/O oraz dokupienie osobnego zestawu do wertykalnego montażu GPU.
Specyfikacja obudowy
Gabaryty obudowy to 459 mm × 285 mm × 465 mm (wysokość na szerokość na głębokość) przy wadze 13,2 kg. To oznacza, że wielkościowo znajduje się pomiędzy zwykłą Lian Li O11 a wersją XL. Skrzynka wspiera montaż płyt głównych w formatach mITX, ITX, mATX, uATX, ATX oraz EATX, chłodzeń powietrznych o wysokości do 167 mm oraz kart graficznych o długości do 422 mm. Zasilacze ATX są montowane w osobnej komorze, znajdującej się po drugiej stronie tacki płyty głównej. Umieścimy w niej jednostki w standardzie ATX o długości do 220 mm.
GPU można zamontować w trzech różnych pozycjach: horyzontalnie, wertykalnie (w dwóch różnych wysokościach) oraz pionowo na tacce płyty głównej. Warto jednak wspomnieć, że do montażu karty graficznej wertykalnie lub pionowo potrzebne będą osobno dostępne akcesoria.
Produkt oferuje bardzo duże możliwości konfiguracji dyskowej, jako że posiada miejsca na montaż aż czternastu nośników danych w formacie 2,5″ lub sześciu w formacie 3,5″.
Panel wejść i wyjść fabrycznie jest podzielony na dwie części i znajduje się z przodu obudowy. Dwa porty USB 3.2 Gen 1 typu A i jeden port USB 3.2 Gen 2 typu C oraz jedno złącze Audio zostały umieszczone na dolnej krawędzi konstrukcji, jednakże można je przenieść na lewy lub prawy bok, albo za pomocą dedykowanych akcesoriów, użytkownik jest w stanie zamontować je na górnym panelu, albo rozszerzyć je o kolejne trzy porty USB 3.2, w tym dwa złącza typu A oraz jedno typu C.
Przyciski „power”, „reset”, oraz do kontroli podświetlenia zostały usytuowane bliżej górnej krawędzi przy samym boku konstrukcji.
Lian Li O11 Dynamic Evo fabrycznie wspiera montaż 3 chłodnic do 360 mm, na górze, dole oraz boku konstrukcji. Oczywiście ta liczba może się zmieniać, tak samo jak maksymalna grubość radiatorów.
Lian Li O11 Dynamic EVO – dostępność oraz ceny
Nowa wersja O11 będzie dostępna w trzech wariantach kolorystycznych: czarnym, szarym oraz białym. Producent deklaruje, że powinna pojawić się na półkach sklepowych w Europie w drugiej połowie stycznia.
Sugerowane ceny obudów oraz dedykowanych akcesoriów:
- Lian Li O11 Dynamic EVO (Czarna) – 159 euro, czyli około 739 złotych;
- Lian Li O11 Dynamic EVO (Biała) – 169 euro, czyli około 785 złotych;
- Lian Li O11 Dynamic EVO (Szara) – 169 euro, czyli około 785 złotych;
- Zestaw do wertykalnego montażu GPU + Riser PCI-E 4.0 – 69 euro, czyli około 319 złotych;
- Zestaw do pionowego montażu GPU + Riser PCI-E 4.0 – 89 euro, czyli około 415 złotych;
- Dodatkowy zestaw złącz USB – 19 euro, czyli około 89 złotych;
- Panel do montażu I/O na topie – 15 euro, czyli około 69 złotych;
- Perforowany panel przedni – 20 euro, czyli około 95 złotych.