Wydawnictwo Lacerta – zakorzenione w branży gier planszowych już od 2006 roku – ogłosiło zakończenie działalności wydawniczej. W wiadomości opublikowanej 7 czerwca na swojej stronie oraz profilu Facebook, firma podziękowała fanom i graczom za ostatnie 16 lat wspólnego zaangażowania we wsparcie i rozwój świata planszówek w Polsce.
Katastrofalne dla całej światowej ekonomii wydarzenia z ostatnich lat odbiły swoje piętno i na biznesie wydawnictw. Rosnące ceny logistyki, energii czy chociażby czynszu sprawiły, że ceny gier poszybowały w górę, a panująca za naszą wschodnią granicą inwazja Rosji na Ukrainę zdecydowanie uderzyła w zainteresowanie ludzi planszówkami, co równoznaczne było ze spadkiem ich sprzedaży. Z tego też powodu Lacerta zadecydowało o przekazaniu swoich linii wydawniczych w ręce wydawnictwa Rebel, a nastąpi to już jesienią 2022 roku. Od tej pory zajmować się będzie jedynie organizowaniem kampanii crowdfundingowych, takich jak chociażby aktualnie działająca zbiórka na wydruk limitowanej edycji Grand Austria Hotel.
Wydawnictwo Lacerta – fundament polskiej branży gier planszowych
Firma rozpoczęła swoją działalność w 2006 roku, kiedy to biznes gier planszowych wciąż dopiero w Polsce kiełkował, przytłoczony popularnością produkcji z gatunku RPG. Polscy gracze już wtedy zakochani byli w fabularnych przygodach w świecie Warhammera, Cyberpunka, czy Wiedźmina.
Planszówki były z początku reprezentowane przez trzy największe wydawnictwa, w postaci Portal Games, Galakta – odpowiedzialnego za polskie wydanie przełomowych dla branży Osadników z Catanu – oraz właśnie Lacerta, które zdecydowało się wydawać w Polsce absolutnie topowe dzieła z rankingu BoardGameGeek, takie jak:
- Wysokie napięcie;
- Puerto Rico;
- Agricola;
- Mage Knight.
Każda z wymienionych planszówek nagrodzona została tytułem gry roku, co niesamowicie pozytywnie wpłynęło na popularność wydawanych w Polsce eurogier (stojących w opozycji do gier planszowych nurtu ameritrash), czyli produkcji skupiających się na ciekawych mechanikach, złożoności, minimalizacji losowości, kompetytywności i tym samym prowokowaniu do wysilania szarych komórek.
Z upływem lat Lacerta poszerzało swoje portfolio o kolejne wybitne produkcje, a dziś może się pochwalić zbiorem gier wybitnych oraz jednocześnie popularnych, będących właściwie kamieniami milowymi całej branży, mowa tu bowiem o tytułach takich jak m.in.:
- Azul;
- Great Western Trail;
- Patchwork;
- Le Havre;
- Spirit Island;
- Uczta Odyna;
- Pandemia (Pandemic);
- Maracaibo;
- Magic Maze;
- Eufrat i Tygrys;
- Wyspa Skye.
Konsekwencje decyzji Lacerta o zakończeniu dotychczasowej działalności
Choć zaprzestanie aktualnej działalności Wydawnictwa jest dla całej branży wydarzeniem katastrofalnym, tak dla nas – przeciętnych graczy i klientów – na pierwszy rzut oka nie będzie miało ogromnego znaczenia. Oddane pod opiekę wydawnictwa Rebel tytuły wciąż będą dostępne do zakupienia, a produkcje nad którymi Lacerta pracuje, czyli dodatki do Spirit Island oraz kolejne edycje gry Great Western Trail, zostaną dokończone.
Najbardziej widoczną dla nas zmianą będzie z pewnością zniknięcie Wydawnictwa z wszelkich mediów społecznościowych, branżowych wydarzeń i własnej strony internetowej. Prócz tego, wraz z zamknięciem działalności, wszelkie procesy obsługi klienta i reklamacji przejdą na konto wydawnictwa Rebel.
Wiadomość na stronie nie jest jednak ostatnią formą kontaktu z fanami, gdyż już 21 czerwca zorganizowane zostanie wydarzenie Ask me Anything, gdzie Lacerta razem z Planszowymi Newsami odpowiedzą na wszystkie nasze pytania.